Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 10:52
Reklama

Ksiądz, minister czy księgowy? Ranking najbardziej poważanych zawodów

Znamy listę zawodów, które cieszą się w Polsce największym szacunkiem. Który z nich wykonujesz?
Ksiądz, minister czy księgowy? Ranking najbardziej poważanych zawodów
Autor: iStock

Tego rodzaju badanie zostało wykonane także w ubiegłym roku i w stosunku do aktualnego zestawienia są pewne zmiany. Jak tłumaczą autorzy rankingu, o opinię poproszono 1014 dorosłych Polaków, a badanie przeprowadzono 27-28 kwietnia 2022 roku. Zajęła się z tym agencja SW Research.

Jakie wnioski? „Czołówka zestawienia bez większych zmian. Listę czterech najbardziej poważanych zawodów otwierają profesje związane z ochroną życia i zdrowia: strażak – 81 proc. respondentów uznało, że darzy ten zawód dużym lub bardzo dużym poważaniem, ratownik medyczny (80 proc.), lekarz (72 proc.) i pielęgniarka (70 proc.)” – czytamy w analizie.

Jej autorzy zaznaczają, że zmiany dotyczą dwóch ostatnich zawodów. Pielęgniarki straciły na zaufaniu 4 pkt proc., a lekarze zyskali 2 pkt. Odniesieniem jest oczywiście rok 2021.

„Swoją pozycję istotnie poprawili informatycy (59 proc., skok aż o 5 miejsc) oraz nauczyciele (57 proc., wzrost o 4 miejsca). Warto zwrócić uwagę również na awans w rankingu zawodu górnika (62 proc., 2 miejsca wyżej)” – podają analitycy.

Jak podkreśla wiceprezes agencji SW Research Piotr Zimolzak, Polacy szanują ratowanie życia i zdrowia, poświęcenie i bohaterstwo. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego. Co do górników, to Zimolzak zauważa, że ostatnio o tym zawodzie jest głośno w mediach. Stało się tak za sprawą tragedii w kopalniach Pniówek i Zofiówka. „Wzrost poważania może być efektem silnych emocji, współczucia i solidarności z ofiarami” – tłumaczą eksperci.

Co do tych zawodów, które lubimy społecznie najmniej, to listę zamykają: influencer, działacz partii politycznej, youtuber oraz poseł na Sejm (19 proc.).

– Influencer to jedna z najmłodszych kategorii zawodowych i od momentu powstania tego terminu eksperci spierają się, czy jest to profesja sensu stricto – tłumaczy Zimolzak. I dodaje, że twórców internetowych często dotykają kryzysy wizerunkowe.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: No już całkiem kogoś poyebało. Wszystko dajmy Ukraińcom za darmo, ciekawe czy oni też by tak zrobili? Utrzymujmy ich, dawajmy wszystko za darmo a Polak niech na to zapierdala.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 09:12Źródło komentarza: Zamość: Bilety w zoo drożeją od 1 lipca [CENNIK]Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Skat takie wyliczenia porównałem je z wyliczanka kiedy rządziła koicja PO i PsL wyszło mi że kosztu obsługi władzy były wyższe od przychodów jakie deklarował w/w rząd skat taka troska i skąd te wyliczanki pNstwo wzięli skoro jeszcze niema danych GUSData dodania komentarza: 03.07.2022, 08:00Źródło komentarza: Każdy z nas musiał dorzucić do wydatków publicznych pond 30 tysięcyAutor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Siedziało się na trzepaku i się KLEŁO aż przyszedł Donatan i zrobił gwiazdęData dodania komentarza: 03.07.2022, 07:08Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Poprostu dobrych nauczycieli nie ma odeszli, zostali tylko mierni bo oni biorą wszystko co się da żeby zarobić kasę i takie są później efekty nauczania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaci
Reklama