Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 01:19
Reklama

Miliardy złotych długów mieszkaniowych. I jest coraz gorzej

Polacy nie potrafią uporać się z zaległościami czynszowymi. Nie pomagają im w tym szalejąca inflacja i coraz wyższe koszty utrzymania.
Miliardy złotych długów mieszkaniowych. I jest coraz gorzej
Autor: iStock

Tylko te długi, które zarejestrowane są w BIG InfoMonitor, wynoszą obecnie prawie 200 milionów złotych i stale rosną. W poprzednim roku było to o 19 milionów złotych mniej. Jak czytamy w najnowszej publikacji rejestru, to tylko część realnej kwoty, którą Główny Urząd Statystyczny oszacował na ponad 6 miliardów złotych. Rekordowa inflacja, wzrost kosztów utrzymania i utrudnienia związane z wojną w Ukrainie nie zapowiadają jednak, żeby w najbliższym czasie miały pojawić się warunki sprzyjające wychodzeniu z długów.

„To, co widać w BIG, to tylko niewielka część czynszowych zaległości. Skontrolowane przez GUS mieszkania mają prawie 6,3 mld zł długów, nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal” – wyjaśniają analitycy BIG InfoMonitor.

Rozkładanie na raty, mobilizowanie

Unikanie odpowiedzialności nie jest jednak najlepszym pomysłem, ponieważ może prowadzić do niekontrolowanego spiętrzenia długów i całkowitej niewypłacalności. Prezes rejestru Sławomir Grzelczak apeluje również do wierzycieli, aby wykazali się większą czujnością i wdrożyli odpowiednie środki zapobiegawcze.

– Wysoka inflacja to ważny sygnał dla wszystkich, żeby reagować szybciej. Rozkładać zobowiązanie na raty, interesować się, czy problemy są przejściowe, przypominać o płatnościach. Jeśli jednak ktoś unika kontaktu i nie płaci, to należy już na wczesnym etapie mobilizować wezwaniem do zapłaty z ostrzeżeniem o wpisie do rejestru dłużników. Jeśli zostanie zignorowane, to nie czekać aż zaległość wzrośnie do kilkunastu tysięcy złotych, lecz wpisywać od razu. Do rejestru dłużników prowadzonego przez BIG można zgłosić osobę, która ma 200 zł zaległości, a firmę z kwotą 500 zł – przekonuje szef BIG InfoMonitor.  

Największe długi w mieszkaniach gminnych

Z przytaczanych przez BIG InfoMonitor statystyk zebranych przez GUS wynika, że najbardziej zadłużone są lokale komunalne. Niepokojące jednak są też wierzytelności w mieszkaniach komunalnych, zakładowych czy z zasobów towarzystw budownictwa społecznego.

„Ze względu na skalę problemu długi ciążące na niemal co drugim mieszkaniu, najwyższy udział w ogólnej kwocie zaległości 6,29 mld zł mają lokatorzy mieszkań należących do gmin – 61,3 proc. Ich średni dług wynosi 9,8 tys. zł. Najwyższą przeciętną zaległość mają jednak dłużnicy z mieszkań zakładowych – 13,8 tys. zł. Przeciętnie najmniejsze zaległości w opłatach za mieszkanie przypadły na zasoby należące do spółdzielni miesz­kaniowych – 1,2 tys. zł i do osób fizycznych w budynkach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe – 1,4 tys. zł” – czytamy.
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntypisTreść komentarza: Co za debilizm miliony wydawać na 20 metrowy beton wał na wale przeznaczycie te pieniądze na skate park będzie więcej atrakcjiData dodania komentarza: 01.07.2022, 22:56Źródło komentarza: Wolica Śniatycka: To będzie ogromny pomnik! Czy zostanie atrakcją turystyczną?Autor komentarza: SzwagierTreść komentarza: No niestety. Miączyn nie do ruszenia hahahaData dodania komentarza: 01.07.2022, 20:14Źródło komentarza: Kto odchodzi? Kto przychodzi? Zmiany w parafiach w regionie [LISTA]Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Jestem bardzo Ciekaw kto stał za powstrzymaniem zamknięcia szkoły. Rodzice dzieci uczących się w łączonych klasach czy bardziej pracownicy szkoły. Nawiązując do informacji jakie zabrałem na ten temat najbardziej niezadowolony jest jeden Pan który miał w szkole 2 ( woźny, palacz) praca pod domem... Żyć nie umierać... Ale szkoda tych dzieci które były opóźnione poprzez łączone klasy. PozdrawiamData dodania komentarza: 01.07.2022, 19:22Źródło komentarza: W gminie Tarnawatka zostaje tylko jedna szkołaAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Artysta Łukasz kiedyś śpiewał na różny.ch scenach i dorobek ma bardzo bogaty, miło, że dotarł też do HrubieszowaData dodania komentarza: 01.07.2022, 17:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Łukasz Zagrobelny zagra na powitanie wakacjiAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Teraz Złoci Jubilaci do godów Dębowych to już szybko zleci, Wszystkim zdrowia życzę.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:47Źródło komentarza: Gorajec/Dzielce: Złote pary na złotych godachAutor komentarza: Szkolny kabaretTreść komentarza: No właśnie. Dobry uczeń nauczy się bez korepetycji. Bo jest dobry.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:39Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieci
Reklama