Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 19:58
Reklama

Jeszcze więcej miejsc do wymiany hrywien na złotówki

Jak donosi Narodowy Bank Polski, zaledwie w trzy dni 13 tysięcy uchodźców wymieniło w bankach hrywny na złotówki. Teraz lista placówek, w których można to zrobić, jeszcze się wydłużyła.
Jeszcze więcej miejsc do wymiany hrywien na złotówki
Autor: iStock

Wymiana ukraińskiej waluty na złotówki rozpoczęła się – przypomnijmy – tydzień temu. NBP po wielu apelach zdecydował się pomóc uchodźcom, którzy przyjechali do Polski z gotówką. Problem w tym, że wiele kantorów przestało przyjmować hrywny. Te, które się na to zdecydowały, oferowały maksymalnie 4 zł za 100 hrywien. Podczas gdy oficjalny kurs wynosił około 14 złotych.

Potem sytuacja zaczęła się trochę poprawiać. Stawki w kantorach rosły, a Ukraińcom zaczęły pomagać także prywatne osoby, które odkupywały od nich pieniądze. Wreszcie do akcji przyłączył się NBP.

Jak wygląda procedura? Każdy uchodźca może się zgłosić do jednego ze wskazanych oddziałów PKO BP i tam wymienić pieniądze po kursie 14 zł za 100 hrywien. Następnie ukraińską walutę odkupi NBP i wymieni ją po takim samym kursie w Narodowym Banku Ukrainy.

„Dorośli obywatele Ukrainy, posiadający dokument potwierdzający ich tożsamość, mogą wymienić maksymalnie do 10 tys. hrywien na osobę” – doprecyzował NBP i zastrzegł, że wymieniane są banknoty o nominałach od 100 do 1000 hrywien. Jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łącznie wartość wymiany nie może przekroczyć 10 tys. hrywien. PKO Bank Polski nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu. Pieniądze można otrzymać zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto.

Tydzień temu takie operacje przeprowadzano w kilkudziesięciu punktach w całej Polsce. Teraz to się zmieniło. Od piątku 1 kwietnia takich oddziałów PKOP BP jest już 100.

– Po pierwszym tygodniu procesu wymiany hrywny na złote w placówkach PKO Banku Polskiego obserwujemy, że większość korzystających z tej usługi nie wymienia całego limitu 10 tysięcy hrywien. Większość woli także odebrać polską walutę w gotówce. Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Cieszymy się, że dzięki wymianie ukraińskiej waluty możemy praktycznie pomóc uchodźcom i ułatwić im pobyt w Polsce – mówi Bartosz Błaszczyk, dyrektor Biura Klienta Podstawowego w PKO BP.

Lista wszystkich placówek znajduje się w tym miejscu.

Dodajmy, że w każdym z oddziałów wydzielone są specjalne stanowiska, których obsada zajmuje się wyłącznie wymianą hrywien, co pozwala na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaciAutor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Reklama