Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:50
Reklama

Nie wyszli z Rosji, zapłacą wyższe podatki

Polski rząd ma trzy rozwiązania na uderzenie w Rosję. Jedno z nich zakłada wyższe opodatkowanie firm, które nie wycofały się z rosyjskiego rynku.
Nie wyszli z Rosji, zapłacą wyższe podatki
Autor: gov.pl

Jedne, jak Apple czy Volvo, niemal od razu po wybuchu wojny w Ukrainie opuściły rosyjski rynek. Inne firmy zostały do tego zmuszone przez opinię publiczną, groźbę bojkotu ich produktów na Zachodzie. Są to np. Coca-Cola i Mcdonald’s. Są jeszcze firmy, które nadal chcą funkcjonować na rynku rosyjskim. Jak na razie, mimo protestów, zdania nie zmieniły np. sieć Leroy Merlin, Auchan czy koncern Nestle.

To wszystko marki, które swobodnie funkcjonują na Zachodzie. Także w Polsce. Ale to się może zmienić, bo polski rząd wypowiada wojnę firmom, które nie chcą wyjść z Rosji lub wstrzymać tam swojej działalności.

– Proponujemy dodatkowe opodatkowanie dla podmiotów, które kontynuują działalność na terenie Federacji Rosyjskiej – ogłosił rzecznik rządu Piotr Müller.

I to nie jedyne działanie, jakie planują polskie władze, żeby zaszkodzić Rosji. Kolejne możliwe działanie to zajmowanie rosyjskich majątków w Polsce, a także podmiotów współfinansujących działania Rosji. Kolejnym jest wyłączenie z progu zadłużenia publicznego wydatków na zbrojenia.

Problem w tym, że dwie ostatnie propozycje wymagają zmian w Konstytucji.

– W polskim systemie prawnym obecnie nie ma możliwości przepadku majątku na rzecz skarbu państwa, a później wykorzystania ich np. do refinansowania skutków wojennych. Możliwe jest wyłącznie mrożenie majątków tego typu, czyli np. użycie ustawy o zagrożeniach terrorystycznych. Do tego potrzebne są zmiany konstytucyjne – wyjaśnił Müller.

Jednak żeby takie zmiany przeprowadzić, potrzebna jest w parlamencie zgoda politycznej opozycji. PiS ma za mało posłów i senatorów, aby tę operację zrealizować samodzielnie. Dlatego 21 marca premier spotkał się liderami opozycyjnych ugrupowań.

Widać już, że nie będzie łatwo przeprowadzić planowanych zmian. –Zamiast natychmiast zamrozić lub skonfiskować rosyjskie aktywa, PiS proponuje zmiany w Konstytucji. W ten sposób dają czas na przepisanie majątków. Akurat premier Morawiecki powinien to dobrze rozumieć – ocenił Donald Tusk, lider PO.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ochotnik 23.03.2022 20:00
Przemyślcie to. Bo ja zostane do końca waszego czy ich. A po wszystkim zacznie się kwik świń komu należy się władza.!!!!!!!!!

Ochotnik nie zwerbowany 23.03.2022 19:56
Pizdryki których znam jak byli dowódcami plutonów, co żołnierzom mówili ze w obecnych czasach Wojsko musi sie reprezentować na defiladach , teraz są sztabowcami. To pomyślcie ci co nie znacie. Zanim się przeliczycie jak Putin bitnością swojej armii.

Jestem bo byem 23.03.2022 19:45
A to że grubasek siedzi w Polsacie i mówi żę chce wysłać Polaków na wojne. Co zrobi jak Polacy nie będą walczyć. To nie postsowieckie dzieci wojny. Łatwo pionki rozłożyć na wojennej szachownicy. Zwłaszcza ze wy z daleka od frontu.. Nie mam za złe lubie jak coś sie dzieje o ile konwencjonalna broń będzie. Ale nie myslcie że w honorach z uchodżctwa przyjedziecie. Bo tak jak ja tak i moi przodkowie zostane tu, a nie bende spinał sie o władze z ebanej migracji!!!!!!!!

zobaczymy czym fikamy 23.03.2022 19:22
W sumie popatrzeć na to jak fika Polska. I czym dysponuje, USA co w jednym nalocie pewnie zrobi poligon atomowy z Rosji . To nie wiem po co krzykacze tak się produkują jak nie mają poparcia NATO. Chcą unieszkodliwić Rosje dla Ameryki na poligonie atomowym w Polsce. I to nie jest zasrana obawa przed wojn. Posiedze do komca i popatrze jak krzykacze z TVP staj w szeregi armi.

Niet kozakom niech spier... do oddziaow midzynarodowych 23.03.2022 19:27
A cos mi sie wzdaje ze 1 uciekna z kraju.Utworza wolna stacje na obczyznie. Nie mieszajcie mnie WP w to bez poparcia NATO !!!!!!!!!!!!!!

zobaczymy 23.03.2022 20:12
TVP TVN mało mediów co racjonalnie podchodzą do sprawy.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)
Reklama
Reklama