Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 10:35
Reklama

Tatuaże i makijaż permanentny będą bezpieczniejsze. Kilka tysięcy substancji zakazanych przez Unię Europejską

Unia Europejska chce, aby tatuaże wykonywane na ciele były bezpieczniejsze. Z tego powodu zmieniły się przepisy, zakazując jednocześnie stosowania kilku tysięcy zagrażających zdrowiu substancji. Restrykcje dotyczą również tuszy używanych do makijażu permanentnego.
Tatuaże i makijaż permanentny będą bezpieczniejsze. Kilka tysięcy substancji zakazanych przez Unię Europejską
Autor: iStock

Jak podaje RMF24, teraz bezpieczeństwo Europejczyków będzie chronione w jednakowym stopniu. Decyzją Unii Europejskiej wprowadzono bowiem zakaz używania ponad czterech tysięcy chemikaliów, które dotychczas wchodziły w skład barwników do makijażu permanentnego i tatuaży. Nowe przepisy wprowadzone zostały za zgodą krajów członkowskich.

„Może także zmniejszyć się częstotliwość występowania poważniejszych działań — takich jak nowotwory, uszkodzenia DNA lub układu rozrodczego — potencjalnie wynikających z działania związków chemicznych stosowanych w tuszach” — cytuje portal uzasadnienie Komisji Europejskiej.

Niedozwolone substancje to te, których działanie może powodować m.in. nowotwory, mutacje genetyczne, zaburzenia rozrodczości i alergie lub podrażnienia skórne. W publikacji podkreślono, że według naukowych badań, pigmenty mogą przenosić się do różnych narządów. Ponadto usuwanie tatuaży za pomocą lasera rozbija szkodliwe substancje na mniejsze cząsteczki, które zaczynają wówczas krążyć po całym organizmie, nierzadko pozostając w nim nawet przez całe życie.

„W przypadku pigmentu niebieskiego 15:3 i pigmentu zielonego 7 wprowadzono 12-miesięczny okres przejściowy, by firmy mogły się dostosować i znaleźć alternatywne, bezpieczne zamienniki” – czytamy w RMF24.

Dotychczas tego typu zakaz obowiązywał jedynie w niektórych państwach: W Belgii, Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Słowenii i Szwecji. Teraz dotyczyć będzie wszystkich państw zrzeszonych, w tym również Polski.  


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama