Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 09:33
Reklama

Dodatek osłonowy. Dla kogo i jak otrzymać pieniądze?

Najubożsi mogą liczyć na pieniądze od państwa. Ma to im pomóc przetrwać drożyznę. Kto może starać się o taką pomoc i ile ona wyniesie?
Dodatek osłonowy. Dla kogo i jak otrzymać pieniądze?
Autor: iStock

Dodatek osłonowy to rozwiązanie zawarte w tarczy antyinflacyjnej. Jest to szereg działań, poprzez które rząd chce walczyć z rosnącymi kosztami życia. Chodzi w nich o zniwelowanie wysokich podwyżek cen gazu, prądu, paliwa i wynikającej tego droższej żywności. Z dodatku osłonowego – jak podaje strona rządowa – będzie mogło skorzystać około 6,8 mln gospodarstw domowych.

Dla kogo?

Z tych pieniędzy nie mogą skorzystać wszyscy, bo pomoc skierowana jest do najuboższych. Pieniądze należą się gospodarstwom domowym, w których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2,1 tys. zł na osobę w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 1,5 tys. zł (na jedną osobę) jeśli chodzi o wieloosobowe.

Jakie pieniądze?

Wypłacane sumy zależą od liczby osób w rodzinie. Dodatkowo jeżeli dom ogrzewany jest w sposób konwencjonalny, czyli przy użyciu drewna lub węgla, to dodatek ma być powiększony o 25 procent.

  • 1 osoba – 400 zł rocznie (500 zł przy ogrzewaniu konwencjonalnym)
  • 2 osoby – 600 zł rocznie (750 zł)
  • 4-5 osób – 850 zł (1062,50 zł)
  • 6 i więcej osób – 1150 zł (1437,50 zł)

Trzeba także wiedzieć, że w tym systemie funkcjonuje zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że pieniądze mogą otrzymać rodziny przekraczające finansowe granice, ale pomoc będzie niższa właśnie o kwotę przekroczenia. Minimalna suma, jaką można otrzymać to 20 złotych.

Z tych pieniędzy nie trzeba się rozliczać, nie ma potrzeby informowania o tym urzędu skarbowego, umieszczania kwot w zeznaniu podatkowym oraz nie podlegają one zajęciu komorniczemu.

Gdzie wnioski?

Obsługą tego programu mają zająć się samorządy. To wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą wydawać decyzje przyznające, lub odmawiające, przyznania dodatku. „Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego może być przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej, a wnioski o jego przyznanie mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej” – podaje Kancelaria Prezydenta.

„Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.” – tłumaczy Ministerstwo Klimatu i dodaje, że 4 stycznia miała rozpocząć działanie specjalna infolinia dotycząca dodatku. Jej numer to 22 369 14 44 a czynna jest w dni robocze w godz. 8 – 16.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama