Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 06:56
Reklama

Na kłopoty Rzecznik Funduszy Europejskich

Fundusze Europejskie kojarzą się nam wszystkim pozytywnie. Firmy i organizacje z nich korzystające, to często innowatorzy poszukujący nowoczesnych rozwiązań służących społeczności naszego regionu. Ludzie korzystający choćby ze szkoleń czy dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej, to bohaterowie biorący swój los we własne ręce. Zdarza się jednak, że nie wszystko idzie zgodnie z założeniami. Wówczas pomocą służy Rzecznik Funduszy Europejskich.
Na kłopoty Rzecznik Funduszy Europejskich

Skuteczność przede wszystkim

Rolą rzecznika jest dbanie o interesy wszystkich uczestników procesów związanych z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego, w taki sposób, aby ich spostrzeżenia, doświadczenia i uwagi dotyczące wdrażania Programu docierały do instytucji odpowiedzialnych za jego zarządzanie. Rzecznik, poprzez kontakt zarówno z Wnioskodawcami, Beneficjentami, jak i innymi podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem funduszy unijnych odpowiedzialny jest za monitorowanie i sygnalizowanie poszczególnym instytucjom propozycji usprawnień w procesie realizacji Programu.

– Chcę podkreślić, że z dostępnych danych wynika, iż nasze województwo plasuje się w czołówce regionów pod względem liczby rozpatrzonych zgłoszeń w latach 2018 – 2020 – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Co więcej, zdecydowana większość zgłoszeń została rozpatrzona w sposób pozytywny dla zainteresowanych stron.
Rzecznik zajmuje się wszelkimi zgłoszeniami, które mogą dotyczyć szerokiego katalogu zagadnień. Są to m.in.: utrudnienia w staraniach o dofinansowanie, problemy powstające podczas realizacji projektu, niejasności procedur, przewlekłości postępowań, nadmierne lub nieuzasadnione wymagania, czy wreszcie niewłaściwa obsługa spraw. Rzecznik może być też mediatorem w kontaktach pomiędzy instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie RPO WL. Często służy to wypracowaniu kompromisu i polubownemu rozwiązywaniu problemów. Pozwala na zażegnanie sporu.

Komu pomaga Rzecznik

– Największą grupę wśród trafiających do nas problemów stanowią te, które zgłaszają uczestnicy projektów, czyli ostateczni odbiorcy wsparcia – mówi Piotr Wysok, lubelski Rzecznik Funduszy Europejskich. – Wielokrotnie udzielaliśmy im skutecznej pomocy w sprawach dla nich najistotniejszych. Interwencje dotyczyły na przykład wypłaty należnych w ramach projektu świadczeń, opóźnień w terminach realizacji szkoleń, czy też zakwalifikowania do udziału w projekcie, a nawet awarii instalacji odnawialnych źródeł energii.
Jak widać, dla rzecznika ważne są wszystkie sprawy związane z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nawet te najdrobniejsze z punktu widzenia całego Programu. Wszystkie są szczegółowo analizowane i jak zapewnia Piotr Wysok – każdy głos niezadowolenia zostanie wysłuchany.

Marszałek: współpracujcie z rzecznikiem

Analizując trafiające do Biura Rzecznika Funduszy Europejskich zgłoszenia, jego pracownicy dokonują również przeglądu obowiązujących procedur. W efekcie rzecznik wypracowuje propozycje usprawnień we wdrażaniu RPO WL. – Istotą działalności rzecznika jest bowiem praca na rzecz upraszczania zasad korzystania z funduszy unijnych – mówi Piotr Wysok. – Staramy się analizować sytuacje, wyciągać wnioski i wreszcie proponować rozwiązania, które usprawnią cały proces aplikowania i realizacji projektu.
Tak pojmowana działalność Rzecznika Funduszy Europejskich zakłada szeroką aktywność wszystkich instytucji i osób zaangażowanych w realizację projektów współfinansowanych z RPO WL. – Zachęcamy więc do przedstawienia swoich propozycji usprawnień, a także sygnalizowania ewentualnych utrudnień w realizacji projektów – mówi marszałek Stawiarski. – Dzielcie się Państwo z rzecznikiem swoimi spostrzeżeniami i sugestiami na temat jakości naszych usług. Wierzymy, że Państwa pomysły i opinie przyczynią się do zwiększenia skuteczności realizacji Programu oraz usprawnienia funkcjonowania naszych instytucji. Przyniesie to korzyści dla wszystkich stron oraz przyczyni się do dalszego rozwoju naszego regionu.

Jak skontaktować się z Rzecznikiem Funduszy Europejskich.
1. Osobiście: w pn. w godzinach od 7:30 do 17:00, w pozostałe dni tygodnia od 7:30 do 15:30. Po uprzednim umówieniu telefonicznym (81) 47 81 321/322  Biuro Rzecznika Funduszy Europejskich ul. Stefczyka 3 20-151 Lublin.
2. E-mailowo: [email protected]
3. Za pośrednictwem strony internetowej www.rpo.lubelskie.pl poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.rpo.lubelskie.pl (zakładka Rzecznik Funduszy Europejskich).

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Na budowie dzieci Zamojszczyzny kamienie latają po samochodach,syf brak oznakowan tymczasowych haos, czyżby w projekcie nie było możliwości oznakowania tymczasowego w postaci pomarańczowych linii poziomychData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:44Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama