Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:12
Reklama

Coraz mniej księży. Eksperci tłumaczą, co jest tego powodem

Coraz mniej młodych mężczyzn chce zostać księżmi. W tym roku spadek powołań jest bardzo widoczny. Duchowni tłumaczą, że nie ma jednej przyczyny i jasno mówią o „kryzysie”.
Coraz mniej księży. Eksperci tłumaczą, co jest tego powodem
Autor: iStock

Według kościelnych statystyk z taką sytuacją mamy w Polsce do czynienia już od dawna. W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób zgłaszających się seminariów duchownych spadła o 60 procent. W ubiegłym roku naukę podjęło 438 kandydatów na księży. Pełnych tegorocznych danych jeszcze nie ma, ale władze kościelne już mówią o 15-procentowym spadku rok do roku.

Ksiądz Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce, podał, że najwięcej mężczyzn zgłosiło się do seminariów duchownych w diecezji tarnowskiej i poznańskiej oraz do zakonu dominikanów i pallotynów. Zaznaczył także, że niektóre seminaria zdecydowały się uruchomić dodatkową rekrutację. „W związku z tym w ostatnich dniach mogli się zgłosić kolejni kandydaci.” - zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową i dodał jednocześnie: „Zdarzają się też sytuacje, kiedy kandydaci mimo deklaracji nie przyjeżdżają w październiku do seminarium”.

Mniej niż 20

Ksiądz Kot ocenia, że wstępne dane potwierdzają trend widoczny od kilku lat. Najliczniejszymi seminariami są: tarnowskie, poznańskie i warszawskie, ale po raz pierwszy od lat w żadnym diecezjalnym seminarium nie ma więcej niż 20 kleryków. Są także przypadki takich miejsc, do których nikt nie przyszedł. Mowa o Bydgoszczy. Tylko trzech chętnych jest w zielonogórsko-gorzowskim Seminarium Duchownym w Paradyżu pod Świebodzinem (rok temu było pięciu). W Częstochowie studia rozpoczyna
sześć osób, w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu cztery. Jednak już w Opolu do seminarium wstąpiło 12 osób, czyli najwięcej od trzech lat.

Duchowni mówią o kryzysie powołań i jak wskazują, nie jest to wyłącznie wina pandemii, ale
raczej probierzem dynamiki życia w wierze całej wspólnoty Kościoła.” - jak ocenia ksiądz Kot i dodaje: „Pierwszym miejscem, w którym kształtują się powołania, jest rodzina, szkoła i parafia. Ważny jest także obraz Kościoła i osób duchownych w społeczeństwie, a w ostatnich latach sporo się na tym polu zmieniło”.

Wiele przyczyn

Ks. kan. dr Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Diecezji Siedleckiej, w rozmowie z News4Media także przyznaje, że można mówić o pewnym „kryzysie”. Dokładnych liczb dotyczących jego instytucji nie podaje, ale ujawnia, że o ile do tej pory liczba chętnych co roku była na podobnym poziomie, to obecnie jest „znaczne tąpnięcie”. „Nie ma jednej przyczyny tej sytuacji. Jest ich wiele. Część zależna od nas, inne już nie. Niemniej jednak każda wymaga udzielenia na nią odpowiedzi.” - mówi nam duchowny.

Wśród przyczyn spadku zainteresowań wylicza sytuację społeczną czy gospodarczą, ale też pandemiczną. Rektor uważa, że przez koronawirusa nie można było chodzić do kościołów, spotykać się z ludźmi i to mogło się przełożyć na sytuację w seminariach oraz odkrywaniu powołania. „Nie bez znaczenia jest także społeczne postrzeganie Kościoła.” - dodaje, cały czas zaznaczając, że każdą z przyczyn należy dokładnie zdiagnozować i jej przeciwdziałać. „Obecna sytuacja jednych może smucić, innych radować. Nas smuci.” - dodaje rektor.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Refleksja potrzebna 06.10.2021 22:53
Wszyscy winni tylko nie księża? A ilu duszpasterzy porwało młodych? Zmienił się świat rzeczywiście, celebracja, parcie na szkło i gwiazdorzenie. Co to ma wspólnego z wiarą i duchowością książęta?

Polka 07.10.2021 12:10
Nikt was nie zmusza do chodzenia do kościoła. Nie chodźcie i nie narzekajcie. Ja znam samych mądrych i uczciwych księży i nigdy nie przestanę uczestniczyć we Mszy św. Najwięcej krytyki pada z ust tych, którzy w Boga nie wierzą i nie mają nic wspólnego z Kościołem. Kto zaufał, ten będzie zbawiony.

Grażyna czy co? 07.10.2021 14:57
Półki to mądre kobiety, które potrafią czytać ze zrozumieniem. Artykuł jest o spadającej liczbie powołań, a nie o chodzeniu do kościoła. Więc albo nie jesteś Półka, albo blondynka Grażyna.

Cd 07.10.2021 15:00
Polki miało być, ach te telefony, które zmieniają zapisy. Przepraszam

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama