Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:54
Reklama

Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Wcześniej niż sądzisz

Już najmłodsze dzieci mają problemy ze zgryzem, a w kolejnych latach jest coraz gorzej. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej od samego początku. Rodzic w tej materii ma do wykonania dużo pracy, a pomoże mu stomatolog.
Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Wcześniej niż sądzisz
Autor: iStock

Najnowsze dane są wręcz przerażające. Aż 91 procent dzieci w wieku od 14 do 18 lat ma kłopoty z zębami. Chodzi głównie o próchnicę, która jest zauważalna u coraz młodszych osób. To problem 80 procent 12-latków, a kłopoty z innymi przypadłościami lekarze obserwują u 39 procent maluchów w wieku do 2 lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby od samego początku. Jak jednak to robić, jak nauczyć dziecko myć zęby i kiedy pierwszy raz należy się udać do stomatologa? Medycy znają odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Pierwsza szczoteczka

Eksperci podpowiadają, że o stan jamy ustnej trzeba dbać już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wówczas maluch nie ma zębów, ale brak higieny i odpowiednich zabiegów sprawiają, że zaczynają zachodzić mechanizmy prowadzące do próchnicy i ubytków w uzębieniu. Dlatego dwa razy dziennie należy przemywać dziąsła niemowlaka. Zalecane jest to zwłaszcza przed wieczornym snem. Taki zabieg można wykonać, używając gazika nasączonego ciepłą, przegotowaną wodą albo delikatnym naparem z rumianku.

Gdy powoli zaczynają wychodzić pierwsze zęby, należy stosować już silikonowe szczoteczki – zazwyczaj w formie nakładki na palec. To zabieg nie tylko higieniczny, ale także przynosi ulgę dziecku podczas ząbkowania. Bardzo ważne jest zadbanie, aby szczoteczka była wyparzona, a rodzic musi wcześniej dokładnie umyć ręce. Bakterie i nieczystości mogą dostać się jamy ustnej.

Czas na nową

Kiedy dziecko ma już pierwsze trzonowce, trzeba wprowadzić miękką szczoteczkę i delikatną pastę (dostosowaną do wieku pociechy). To ważne, ponieważ takie zęby mają bruzdy i zagłębienia, które wymyje tylko odpowiednie włosie. Fachowcy radzą, aby – w miarę możliwości – już w tym momencie pozwolić dziecku samemu myć zęby. W taki sposób oswoi się z tym zabiegiem. Niezależnie od tego rodzic powinien poprawić mycie (nawet do 6. roku życia dziecka).

Stomatolodzy polecają wspólne, rodzinne wizyty w łazience, aby pociecha zobaczyła, że takie zabiegi są czymś normalnym i przyjemnym. Przy okazji dziecko obserwuje prawidłowe techniki, a to ważne gdy chce się dokładnie wyczyścić jamę ustną. Co do preparatów do płukania, to można je stosować później, gdy maluch nabędzie prawidłowy odruch wypluwania. Nie powinien połykać preparatu, bo może go to zniechęcić. Cały czas rodzic powinien kontrolować takie zabiegi.

Kiedy dentysta?

Mylne jest przekonanie, że pierwszą wizytę lekarską dziecko powinno odbyć, mając już stałe zęby. Trzeba to uczynić dużo wcześniej. Stomatolog musi skontrolować uzębienie maksymalnie do ukończenia przez pociechę 1. roku życia. Może nie tylko ocenić stan jamy ustnej, ale także udzielić rodzicowi porad co do sposobu dbania o higienę dziecka. To także ten moment, w którym dziecko oswaja się ze stomatologiem, a na pewno przyda się to w przyszłości.

Eksperci radzą także, żeby w domu wprowadzić pewne prozdrowotne nawyki:

  • Częste picie wody i płukanie ust,
  • Ograniczenie spożywania słodyczy i napojów,
  • Podawanie dziecku stałych pokarmów, które powinno pogryźć,
  • Wycofanie w odpowiednim czasie smoczka, lub zastosowanie smoczka ortodontycznego

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)
Reklama
Reklama