Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 20:00
Reklama

Wakacje 2021. Lato na luzie

Koronawirus odpuścił na tyle, że rząd zdecydował się zrezygnować z części obostrzeń.
Wakacje 2021. Lato na luzie
W wakacje życie wróci niemal do czasów sprzed epidemii, ale np. o maseczkach nie należy zapominać. Nadal trzeba je nosić w pomieszczeniach zamkniętych.
Autor: Fot. pixabay.com

W kinie zjemy popcorn, do kościołów i na koncerty wejdzie więcej osób. Będzie też można w końcu potańczyć na dyskotece. Wszędzie mają jeszcze obowiązywać limity, ale poza nimi znajdą się ci, którzy już zaszczepili się przeciwko COVID-19. Wygląda na to, że w wakacje życie w Polsce prawie wróci do normy. Nadal jednak musimy nosić maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Decyzje o luzowaniu obostrzeń premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili wspólnie podczas czwartkowej (10 czerwca) konferencji prasowej.

– Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń – zakomunikował szef resortu zdrowia. – Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się – zaapelował jednocześnie premier.

Z części obostrzeń rządzący zdecydowali się zrezygnować już od niedzieli, 13 czerwca. Od tego dnia dozwolona jest sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. W kościołach może być zajęta połowa miejsc. Nie są do tych limitów wliczane osoby w pełni zaszczepione.

Jeszcze więcej luzu będzie w wakacje (szczegóły w ramce). Od 26 czerwca więcej osób będzie mogło wchodzić do siłowni i klubów fitness, obiektów handlowych czy urzędów, ale też kin, teatrów, świątyń. Więcej gości mają prawo przyjmować hotele. W końcu otwarte zostaną dyskoteki, na których bawić się może jednak nie więcej niż 150 osób. 

W związku z tym, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest dość dobra, w szpitalach zmniejszy się liczba tzw. łóżek covidowych. A to ważne dla osób leczących się na inne schorzenia, bo dla nich miejsc będzie więcej.

– Realizujemy ograniczenie infrastruktury covidowej. W ciągu ostatniego miesiąca zmniejszyliśmy dostępność łóżek o ok. 30 tys. łóżek. Teraz jest to 14 tys. dostępnych łóżek – przekazał minister Niedzielski.

Zmiany od 26 czerwca

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 mkw.
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób.
 • Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaciAutor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Reklama