Lubelska Brygada OT już po raz kolejny przygotowała ofertę szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastkę” dopasowaną do terminu ferii zimowych, adresowaną specjalnie dla dorosłych uczniów, studentów i nauczycieli. Szkolenie zasadnicze rozpoczęło się 4 stycznia br. Ochotnicy ćwiczą na poligonie oraz w koszarach, pod okiem doświadczonych instruktorów z batalionu lubelskiego i zamojskiego. Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 17 stycznia br. w Lublinie.
Blisko połowa ochotników to uczniowie, studenci oraz nauczyciele. O swojej motywacji wstąpienia do WOT mówi szer. Patrycja, nauczycielka języka angielskiego z Chełma – Od dziecka mam zamiłowanie do służb mundurowych. Rodzina mnie bardzo wpiera, a zwłaszcza moja babcia, która nalegała, żebym wstąpiła do wojska. Również moi znajomi, którzy służą w lubelskiej brygadzie OT zachęcali mnie, aby iść w ich ślady. WOT to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą służyć w wojsku, a jednocześnie nie chcą rezygnować z dotychczasowego życia zawodowego.
Podobnie szer. Kinga z Lublina, studentka pierwszego roku na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe na KUL, mówi – Od szkoły podstawowej chciałam służyć w wojsku, ukończyłam liceum mundurowe, a gdy nadarzyła się okazja wstąpiłam do WOT. Służba w wojsku idealnie zgrywa się z nauką – mogę studiować i jednocześnie służyć ojczyźnie. Moja uczelnia to szanuje, wielu moich kolegów na tym kierunku jest już w WOT.
Dostosowanie terminu szkolenia podstawowego do przerwy w nauce, nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. To intensywne szkolenie mające na celu przekazanie kandydatom do TSW podstawowej wiedzy wojskowej. Warto dodać, że cały cykl szkolenia terytorialsów trwa w sumie 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające.
W pierwszym półroczu 2021 roku 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej planuje przeprowadzić 4 szkolenia podstawowe dla nowych kandydatów. Tzw. „szesnastki” odbędą się w następujących terminach: 30.01.-14.02., 13-28.03., 8-23.05., 26.06.-11.07.
Aby wstąpić w szeregi Terytorialsów należy z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć wniosek o powołanie do służby. Można to uczynić bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie lub Zamościu – w zależności od miejsca zamieszkania, za pośrednictwem portalu www.zostanzolnierzem.pl lub ePUAP. Innym sposobem jest możliwość skorzystania z pomocy rekruterów 2 LBOT – kontakty dostępne są na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/


![Tomaszów Lubelski: Powiatowy Dzień Kobiet 2026 [ZDJĘCIA cz. 2] Tomaszów Lubelski: Powiatowy Dzień Kobiet 2026 [ZDJĘCIA cz. 2]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/06/sm-4x3-tomaszow-lubelski-powiatowy-dzien-kobiet-2026-zdjecia-cz-2-1772807068-39.jpg)
![Tomaszów Lubelski: Powiatowy Dzień Kobiet 2026 [ZDJĘCIA cz. 1] Tomaszów Lubelski: Powiatowy Dzień Kobiet 2026 [ZDJĘCIA cz. 1]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/06/sm-4x3-tomaszow-lubelski-powiatowy-dzien-kobiet-2026-zdjecia-1772805579-6.jpg)










![Ujazdów: Kierowca miał 2, pasażer 3 promile. Zaliczyli zjazd do rzeki [ZDJĘCIA] Ujazdów, 1 marca 2026. Pijany kierowca audi wjechał do rzeki.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-ujazdow-kierowca-mial-2-pasazer-3-promile-zaliczyli-zjazd-do-rzeki-zdjecia-1772445196.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze