Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 13:43
Reklama

W Łukowej ratują pomniki

W tym roku nie będzie kwesty na ratowanie pomników na łukowskim cmentarzu. Datki można przekazywać przelewem.
W Łukowej ratują pomniki

Zachowany i odrestaurowany nagrobek Miecznika Warszawskiego z 1791 r. na cmentarzu parafialnym w Łukowej uznawany jest za jeden z najstarszych w Polsce. Sam cmentarz założony został w tym samym czasie co warszawskie Powązki, a społeczna inicjatywa ratowania najcenniejszych zabytków cmentarnych w gminie Łukowa została zapoczątkowana w 2002 r. i była pionierska na Zamojszczyźnie.

Przez 18 lat – dzięki hojności ofiarodawców – udało się odnowić 120 figur, pomników i nagrobków na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu. Podczas osiemnastu zbiórek zebranych zostało 164 305 zł. Przed rokiem do puszek kwestarskich trafiło ponad 13,6 tys. zł, dzięki którym zostały poddane renowacji 4 pomniki. Ponadto podjęta została decyzja o zamontowaniu stałych tablic informacyjnych na cmentarzu przykościelnym i parafialnym prezentujących historię tych najstarszych nekropolii.

Całością spraw organizacyjnych i porządkowych związanych z działalnością Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w gminie Łukowa zajmuje się w dyrekcja i pracownicy GOK-u w Łukowej. Wpłat na ratowanie pomników można dokonywać na konto Banku Spółdzielczego w Łukowej.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?Autor komentarza: JaTreść komentarza: BĄDŹ SOLIDARNY Z POLSKĄ!Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:05Źródło komentarza: Zamość: Jeśli nie będzie tunelu dla pociągów, zburzą domyAutor komentarza: KrkTreść komentarza: W tym wypadku do zdarzenia przyczyniły się 2 osoby zarówno kobieta która nieprawidłowo przechodziła przez jezdnię jak i kierujący którego reakcja była opóźniona , kara będzie adekwatna do zarzutu , i od ustalenia usprawiedliwienia są biegli , a nie pierwszy lepszy człowiek którym kieruje ego i myśli że posiadał wszystkie rozumy pozdrawiamData dodania komentarza: 02.07.2022, 10:19Źródło komentarza: Krasnobród: Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Trafiła do szpitala
Reklama