Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 19:50
Reklama

W Łukowej ratują pomniki

W tym roku nie będzie kwesty na ratowanie pomników na łukowskim cmentarzu. Datki można przekazywać przelewem.
W Łukowej ratują pomniki

Zachowany i odrestaurowany nagrobek Miecznika Warszawskiego z 1791 r. na cmentarzu parafialnym w Łukowej uznawany jest za jeden z najstarszych w Polsce. Sam cmentarz założony został w tym samym czasie co warszawskie Powązki, a społeczna inicjatywa ratowania najcenniejszych zabytków cmentarnych w gminie Łukowa została zapoczątkowana w 2002 r. i była pionierska na Zamojszczyźnie.

Przez 18 lat – dzięki hojności ofiarodawców – udało się odnowić 120 figur, pomników i nagrobków na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu. Podczas osiemnastu zbiórek zebranych zostało 164 305 zł. Przed rokiem do puszek kwestarskich trafiło ponad 13,6 tys. zł, dzięki którym zostały poddane renowacji 4 pomniki. Ponadto podjęta została decyzja o zamontowaniu stałych tablic informacyjnych na cmentarzu przykościelnym i parafialnym prezentujących historię tych najstarszych nekropolii.

Całością spraw organizacyjnych i porządkowych związanych z działalnością Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w gminie Łukowa zajmuje się w dyrekcja i pracownicy GOK-u w Łukowej. Wpłat na ratowanie pomników można dokonywać na konto Banku Spółdzielczego w Łukowej.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: bkioTreść komentarza: https://colab.research.google.com/drive/1dMcJbsAvLbvMuX_z94IKUHBP6K2HaSxtData dodania komentarza: 12.08.2022, 19:47Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Pieniądze dla strażaków ochotnikówAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Co za patologia. Prokurator cymbał,ksiądz idiota.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 18:50Źródło komentarza: Wysyłał do mężatki obrzydliwe wiadomości. Prokuratura odpuszcza księdzu Andrzejowi DębskiemuAutor komentarza: ltmTreść komentarza: Dokładnie. Ale tego nie da się zrobić, bo to nie jest żadna obwodnica tylko część drogi ekspresowej. Zjazdy nie mogą być częściej niż co 10 km... A pani Miziuk nie ma pojęcia o czym mówi. Jadąc z Listopadowej na Kościuszki obwodnicy będę szukać. Może do UM niech zaczną dojeżdżać obwodnicąData dodania komentarza: 12.08.2022, 18:49Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: KrzyśTreść komentarza: Największą przemianę przejdzie Rynek, który będzie wyłączony z ruchu. Zniknie rondo, a cały plac stanie się strefą rozrywki, rekreacji, relaksu dla wszystkich tomaszowian i turystów. Do chwili obecnej na tomaszowskim rynku jedynym miejscem dla turystów było MUZEUM. Obchody 400-lecia Tomaszowa minęły i nasze władze postanowiły zlikwidować MUZEUM ze strefy rozrywki, rekreacji, relaksu. Po prawie 40-latach MUZEUM zostało zmuszone do opuszczenia swojej dotychczasowej lokalizacji. Co zniknie jeszcze z centrum miasta.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 18:48Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: LTMTreść komentarza: Ty LZA... .. Nie wiesz że Zamość nie leży na Roztoczu??Data dodania komentarza: 12.08.2022, 18:42Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: Specjaliści co przejadą się na WęgryTreść komentarza: W sumie mam większe pojęcie o broni niż opłacany starszy szeregowy za 4 tyś mieś, co uczy sie zasady działania zamka w hałbicoarmacie, czy zasad balistyki,Data dodania komentarza: 12.08.2022, 17:35Źródło komentarza: Gmina Hrubieszów: Za 2 lata będzie podziemne centrum
Reklama
Reklama