Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 13:40
Reklama

W sutannie służba nie drużba (TYLKO W GAZECIE)

Decyzje o zmianach w parafiach ogłaszane są co roku w czerwcu, podczas Dnia Kapłańskiego. Bywa, że są dla księży niespodzianką.
W sutannie służba nie drużba (TYLKO W GAZECIE)
Parafianie z Lipska długo będą pamiętać proboszcza Winogrodzkiego.
Autor: Fot. Archiwum parafii/facebook

Ksiądz Adam jest młodym kapłanem. Święcenia przyjął 6 lat temu. Pochodzi z powiatu tomaszowskiego, ale pierwsze pięć lat spędził w jednej z dużych biłgorajskich parafii, od roku pełni posługę pod Zamościem. W tym roku nie musi się stąd ruszać. A jak przyjął decyzję o przeprowadzce w czerwcu 2019?

CZYTAJ TAKŻE: BISKUP PODJĄŁ DECYZJE. KSIĘŻA ZMIENIAJĄ PARAFIE - PEŁNA LISTA

– Każdy z nas, podejmując się kapłaństwa, ma świadomość na co się decyduje i wie, że któregoś dnia usłyszy decyzję biskupa o tym, że zmienia parafię. To nieuniknione, wszyscy jesteśmy z tym pogodzeni – zapewnia. Przyznaje jednak, że ten moment nie jest łatwy. 

Więcej o tym, jakie zmiany zajdą w parafiach, jak zareagowali na nie wierni, a jak duchowni przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
. 30.01.2022 18:46
Dziękuję Kochanie.

parafianin 04.08.2021 19:04
Szkoda że księdza nie ma. Kto teraz na zebraniach wiejskich będzie projekty z funduszu sołeckiego omawiał?. Nowy proboszcz nie taki polityk.

Z boku 18.07.2021 15:42
Tyle sukcesów duchowych i duszpasterskich hahaha

Kto to 24.07.2020 20:38
Ten ksiądz śpi? Okropnie wygląda.

znajoma 09.07.2020 20:34
Bardzo ładne zdjęcie Księże Krzysztofie.

zaiste 09.07.2020 16:16
No cóż szukacie Boga ... To go dalej szukajcie a może nawet nie musicie bo gdy będziecie w potrzebie i błagalnie będziecie potrzebować pomocy to on zapewne sam do Was przyjdzie ... i co wy mu wtedy powiecie powiecie- Ojcze pomóż mi ... Bóg jest wszędzie nie ma wyznaczonego miejsca ....a tak naprawdę szukacie Boga czy macie w sobie odrobinę zazdrości,szukacie zemsty,potrzebujecie satysfakcji sprawienia komuś przykrości ...to wam sprawia przyjemność...bezzasadna jest ta potyczka językowa to tylko świadczy o nas samych ..bezlitosny jest ten świat który zmierza w tą stronę...a księdzu który tak wiele zrobił dla parafian z Lipska Szczere Bóg zapłać za trud serce i pracę i niech Bóg Błogosławi nowemu księdzu ... i na pewno wszystko będzie dobrze ...... Niepotrzebne są te sarkazmy... Miłego Dnia życzę

Do zaiste 09.07.2020 18:41
Dziwny ten wpis- dużo kropek, niepotrzebnie wpisanych dużych liter. Słowa o Bogu ze zdecydowanym przekazem pouczania, rozliczania, zwracania uwagi, złośliwości, właśnie sarkazmu. Jest artykuł to są komentarze. Bóg jest wszędzie zaiste. Warto o tym pamiętać. Oby zawsze był blisko nas, a nasi księża, o nich jest przecież ten artykuł nie stracili z oczu tego co najważniejsze dla chrześcijanina, w tym także dla nas i dla Nich. A przynajmniej ważne być powinno. I módlmy się nieustannie o dobrych i świętych kapłanów.

Do Józefa 09.07.2020 07:26
W świeckiej gazecie świeccy ludzie opowiadają o odchodzącym księdzu, w sporej części tylko z jednej parafii. Potwierdzam, że żadnych treści o wierze, duchowości, Panu Bogu w artykule nie ma. Wynika z niego natomiast refleksja, że bardzo trudne zadanie stoi teraz przed nowym proboszczem w Lipsku, by przywrócić na pierwsze miejsce Pana Boga, a nie pokazywać swoją osobę, aktywizm czy też plany i pomysły gospodarskie. Bardzo trudna, wymagająca wielu, wielu lat praca ukierunkowania ludzi na właściwe tory w prowadzeniu do Boga, wymagać będzie od nowego księdza mocnej wiary, darów Ducha Świętego i pokory w wypełnianiu swoich podstawowych obowiązków, do których powołany jest przecież każdy ksiądz. Porażają antychrześcijańskie wypowiedzi parafian o tym, że wieś nie odwróci się od nowego proboszcza. To wiele mówi o kondycji duchowej parafii. Chwała Bogu, że chociaż tyle. Bo strach pomyśleć, co będzie jak nie będzie takim nadzwyczajnym, świetnym i fajnym księdzem. Mam nadzieję, że znajdą się w niej jednak ludzie, którzy z Bożą pomocą wspierać będą nowego księdza, by w tych trudnych czasach ukazywał ludziom przede wszystkim drogę do Pana Boga. Zapewniam również o modlitwie.

Józef 08.07.2020 21:42
Parafianie z Lipska "wierzymy, że nowy proboszcz okaże się świetnym człowiekiem". Myślałem, że chodzi o to by ksiądz był człowiekiem wiary, modlitwy i w tym kierunku prowadził swoje owieczki. Nie ma w całej wypowiedzi nic o wierze. Są inwestycje, plany i pożegnania. Czy ja jestem starej daty czy to inny Kościół teraz jest?

Piotr 08.07.2020 22:00
I dobrze,że robił remonty ,budował. Ale czy oprócz tej budowy,remontowi, zbudował to co najwazniejsze., Wspólnotę?. Można piękne mury wznieść a Kościół może być bez wiernych. .... I to jest porażka,Wielka porażka przede wszystkim dla Kapłana ale i też dla tej wspólnoty. Starajmy się zauważać to,co jest najistotniejsze. Proszę pamiętać,że my,osoby świeckie mamy obowiązek modlić się i prosić o dobrych Kapłanów. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Lipska. Piotr

Elwira 08.07.2020 11:21
Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka

Piotr 08.07.2020 22:03
Witam. Pragnę zwrócić uwagę,że to nie ten portal. Proszę czytać treść. Pozdrawiam

matrix 08.07.2020 10:16
na większe parafie idą ci którzy mają układ lub kumple z dyrektorem radia - wizytatorem kurialnym, a który szepcze biskupowi kogo docenić np rok temu zmiany w Katedrze, Łabuniach i jeszcze paru .... pokornych księży którzy nie darli z ludzi i za posługi było - co łaska - przeniósł na małe parafie...a nowi cenniki powystawiali ...

Do matrix 08.07.2020 10:22
Odważne tezy. Proponuję jeszcze podpisać się odważnie, swoim nazwiskiem i imieniem dodając ksiądz. Bo jak nie jesteś księdzem tylko świecką plotą, znajoma/znajomym księdza z mniejszej parafii to wystawił on o sobie opinię. Nie wiemy o wielu sprawach, a każdy ksiądz liczy się że zmianami. Sugerowanie zmian za pieniądze jest karalne. Osoby wymienione z funkcji albo urząd kurii powinien zabezpieczyć twój IP.

gość 08.07.2020 12:51
@do matrixa. Proponuję, żeby jadem, który ulewa się w tej chwili na Kościół nie przejmować. Niech ujadają i szczują. Będą pragnęli kiedyś korzystać z sakramentów. Ale może być zbyt późno... .

Do gość 08.07.2020 13:49
Mam inne zdanie w tej kwestii. Pisała to osoba bardzo zorientowana, na pewno uważająca się za katolika, korzystająca z sakramentów, o zgrozo jeśli okaże się że jest szafarzem tych sakramentów. Podawanie do niekreslonej ilości osób informacji o układach decydujących o zmianach w parafiach z podaniem funkcji pełnionych w instytucjach publicznych, instytucjach Kościoła to łamanie prawa. Takie naruszenie dóbr osób prywatnych i instytucji darzonej zaufaniem powinno zostać załatwione właśnie nie sferze "nie przejmujmy się", tylko prawnie. Może to spowoduje, że nim coś wpiszemy pomyślmy. W Internecie nie jest się anonimowym.

gość 09.07.2020 10:05
@Do gość. Faktycznie to nie jest forum na poważne rozważania. Ale nie przesadzajmy - straszenie prokuratorem, to przesada. Bronię na tym forum Kościoła. Ludzie często też. Natomiast myślę, że faktycznie mądrzy parafianie powinni być wysłuchiwani.

Odpowiedz. 09.07.2020 11:22
Mądrzy parafianie? A co to znaczy? Z informacji powyżej wynika, że o księżach parafianie z gazet, czyli reprezentanci wypowiadają się i piszą jakby księża byli osobami świeckimi a nie duchownymi. Zaufać trzeba władzy Kościoła, która ma na pewno większe doświadczenie i większą wiedzę dlaczego dokonują się zmiany. Nie daj Bóg dopuścić świeckie osoby do takich ustaleń, bo na strajki nam trzeba tylko czekać. Pisanie o zmianach za kasę to nie jest bronienie Kościoła. Pisać można ale nie zniesławiać. NIEPOTRZEBNY W SUMIE ARTYKUŁ, NIE WIADOMO NA CZYJE ZAMÓWIENIE. CHOCIAŻ WIADOMO NA CZYJE.

gość 09.07.2020 12:10
@Odpowiedz. Tak, tylko dlatego że ktoś na tym forum zieje jadem, to nie znaczy, że straszenie prokuratorem jest właściwe. Nie przekonuję do moich poglądów. Uważam, że dobro broni się ostatecznie samo. Może dłużej to trwa, ale jak wskazuje przykład Ojca Dolindo -warto.

Odpowiedz 09.07.2020 13:25
Ojciec Dolindo był pokorny i religijny. Z Takich duchownych trzeba brać przykład. To jest dobry przykład. Nie błyszczenie, nie robienie na pokaz niczego, ale szczera modlitwa. Wtedy będzie lud Boży, troska o Kościół i nie nakładanie na nowych księży poprzeczek do wykonania. Niedobrze to świadczy o parafianach i przewodniku duchowym. Nie ten portal by dyskutować o wierze. Pozdrawiam!

gość 09.07.2020 13:52
Pozdrawiam

Piotr 08.07.2020 00:03
Ludu Boży opamietaj się !. Taka jest decyzja Biskupa. Ksiądz ślubuje posłuszeństwo. O decyzji Biskupa nie powinni dyskutować wierni i księża .Co to za księża i wierni ,winni tęj decyzje uszanować a nie próbować rządzić. Tak jak nie ma ludzi nie zastąpionych,tak też jest w przypadku księży. Ksiądz ma służyć. Jest posłany,niech więc idzie !. Na jego miejsce przyjdzie inny ksiądz i to samo Słowo Boże będzie głosił. Zaskakujący i bardzo zatrważający jest wpis o kasie dla Ks. Biskupa. Warto by było by i On się o tym wpisie dowiedział. Spokojnej nocy oraz pełnego nadziei i radości każdego dnia. Praktykujacy i wierzący w Boga - nie w księdza, Piotr.

Forsowane 07.07.2020 21:47
Ksiądz Adam gra w piłkę, ksiądz Winogrodzki gra w piłkę. "Bohaterowie" przypadkowi? Nie sądzę.

wierny 07.07.2020 16:15
Błogosławmy, a nie oceniajmy.

... 07.07.2020 14:47
Za bardzo dbał ks Winogrodzki o Parafian i parafię, a za mało o kiesę biskupa. Nigdy nie spotkałam lepszego księdza. Wielki szacunek

Wierny 07.07.2020 21:43
Za takich znajomych i parafian powinien odpowiedzieć ks Winogrodzki. Po wpisie widać że decyzja była słuszna.

wierny 08.07.2020 11:14
Nie przesadzaj, każdy odpowiada za siebie i swoje wpisy.

Odpowiedz 08.07.2020 11:43
Tak właśnie stanowi prawo. Odpowiedzialność za swoje czyny, natomiast w kwestiach wiary odpowiada przewodnik duchowy, który powinien wiedzieć co ma robić, co ma mówić wykazując się dojrzałością.

Do .... 07.07.2020 22:04
Jak Boga zostawił to nie płacz i nie bluźnij. Czy tak wypowiadają się parafianie takiego proboszcza jak piszesz. Coś tu nie gra.

Piotr 07.07.2020 23:39
Widać mało znasz księży.

Prawo 08.07.2020 10:53
Art. 212 i 216 Kodeksu Karnego się kłania. Nie wspomnę o postawie katolika, bo to już porażka samego księdza. Zanim coś napiszesz najpierw pomyśl. To nie wiejskie ploteczki tylko Internet.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: DokładnieData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:37Źródło komentarza: Hrubieszów: Remontują strategiczny oddział szpitala powiatowegoAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: "karać kierowców." - łżecie towarzyszeData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:31Źródło komentarza: Uwaga kierowcy! Jeszcze więcej punktów karnychAutor komentarza: hurtTreść komentarza: podobno poradnia dziecięca też już się kończyData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: HrubieszowianinTreść komentarza: Jak dzwonisz na SOR że potrzebujesz pomocy to mówią że karetki nie ma proszę przyjechać a tu takie pieniążki sa wypłacane.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Sytuacja finansowa miasta jest nieciekawa nie wiem skat taki pesymist przecierz miasto wyludnia się a w mieście dochodowego przemysłu brakData dodania komentarza: 18.08.2022, 07:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Będą kolejne obligacjeAutor komentarza: JaTreść komentarza: Ja palę gazem i tylko tym !!! , Chyba mam dostać 500 dopłaty do gazu a w sumie to gazownia a nie ja gotówkę otrzyma i co będę siedział w domu w futrze z jutro i czapką uszatka.A sąsiad biznesmen ma kominek i łapy wyciągnie po kasę 😀a tak nazeka???Data dodania komentarza: 18.08.2022, 07:15Źródło komentarza: 3 tysiące złotych na węgiel. Już można składać wnioski [WZÓR]
Reklama
Reklama