Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 12:29
Reklama

Zosin: Konik morski w tabletkach

Podobno wyciąg z konika morskiego jest skutecznym lekiem na schorzenia dróg moczowych. Problem w tym, że to stworzenie jest zagrożone wyginięciem, a więc objęte ochroną Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Dlatego transport specyfików z konikiem morskim do Polski nie wjechał. Tabletki zatrzymano ostatnio m.in. na przejściu granicznym w Zosinie.
Zosin: Konik morski w tabletkach
Autor: Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

55-letnia obywatelka Ukrainy miała w swoim bagażu aż 800 tabletek zawierających wyciąg z konika morskiego. W swoim ojczystym kraju kupiła je bez problemu w aptece, ale do Polski nie miała prawa ich wieść. Na nic zdały się tłumaczenia cudzoziemki, która zapewniała, że medykamenty nabyła i transportowała wyłącznie na własny użytek. Celnicy odebrali jej leki.

CZYTAJ TAKŻE: UKRAIŃCY WOŻĄ DO POLSKI LEKI. NP. NA POTENCJĘ

Podobnie było też w Dorohusku, gdzie podobne specyfiki ujawniono w bagażu 27-letniego obywatela Ukrainy. Ten cudzoziemiec twierdził, że leki wiezie dla swojej znajomej w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: AŻ 160 ZWIERZĄT Z PRZEMYTU ZAMIESZKAŁO W ZAMOJSKIM ZOO

***

Służba celna przypomina, że zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony (wymagane zezwolenia).

Gatunki objęte CITES są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

Brak takich dokumentów podczas przewozu, skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kolega z zamościa 20.02.2020 15:17
Po ile to chodzi w Polszy?

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?Autor komentarza: JaTreść komentarza: BĄDŹ SOLIDARNY Z POLSKĄ!Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:05Źródło komentarza: Zamość: Jeśli nie będzie tunelu dla pociągów, zburzą domyAutor komentarza: KrkTreść komentarza: W tym wypadku do zdarzenia przyczyniły się 2 osoby zarówno kobieta która nieprawidłowo przechodziła przez jezdnię jak i kierujący którego reakcja była opóźniona , kara będzie adekwatna do zarzutu , i od ustalenia usprawiedliwienia są biegli , a nie pierwszy lepszy człowiek którym kieruje ego i myśli że posiadał wszystkie rozumy pozdrawiamData dodania komentarza: 02.07.2022, 10:19Źródło komentarza: Krasnobród: Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Trafiła do szpitala
Reklama