wtorek, 30 kwietnia 2024 15:49

Brawo Orka Zamość! Złota Klaudia, srebrna Julka

Świetnie podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów w pływaniu spisały się młode zawodniczki Orki Zamość. Mistrzostwa zostały rozegrane w dniach 13-15 grudnia na 25-cio metrowym basenie w Opolu. W zawodach wystartowało 381 pływaków(210 juniorów i 171 juniorek) ze 117 klubów. Łączny dorobek pięciu dziewcząt :Julii Bednarz, Klaudii Malec, Julii Malinoś i Zuzanny Siomy to 4 medale- 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe oraz 5 miejsce za Unią Oświęcim, G-8 Bielany Warszawa, Polonią Warszawa i Piętnastką Bydgoszcz w klasyfikacji drużynowej.

Autor: Fot. UKS Orka Zamość

Już pierwszego dnia po porannych eliminacjach do wieczornych finałów awansowały: na 50m stylem dowolnym do finału A Julia Malinoś, do finału B Katarzyna Szuper, Klaudia Malec do finału A na dystansie 50m stylem klasycznym, Julia Bednarz do finału A na 100m motylkiem a Zuzanna Sioma do finału B, Katarzyna Szuper do finału B na 200m stylem dowolnym, do finału A na 400m stylem zmiennym awansowały zarówno Julia Bednarz jak i Zuzanna Sioma.

Finały przyniosły srebrny medal Julii Bednarz w niesamowicie ciężkiej i wymagającej zarówno nienagannej techniki jak i ogromnej wytrzymałości konkurencji 400 m stylem zmiennym! Znakomitym wynikiem 2:56.70 Julia Bednarz poprawiła swój rekord klubu na tym dystansie w kat.15 lat. Zuzanna Sioma z czasem 5:09.95 zajęła miejsce 9. Ogromne gratulacje dla dziewcząt! 400 zmiennym podobnie jak 200 motylkiem to dwie najbardziej znienawidzone przez pływaków konkurencje a obydwie zawodniczki Orki czują się w niej świetnie niczym rybki w wodzie!

Julia Malinoś wywalczyła 5 miejsce w wyścigu na 50 m stylem dowolnym-26,72 a do medalu zabrakło 12 setnych. Katarzyna Szuper w tej konkurencji sklasyfikowana została po finale na miejscu 12-27.44. Katarzyna Szuper wygrała finał B na 200m stylem dowolnym a uzyskany czas 2:09.44 nie tylko dałby jej awans do finału A ale też wysokie 7 miejsce.

Ostatecznie sklasyfikowana została na miejscu 11. Klaudia Malec w finale 50 metrów stylem klasycznym mimo, że czasem 33.71 poprawiła swój rekord klubu zajęła ostatecznie miejsce 7. Zwieńczeniem 1 dnia był brązowy medal w sztafecie 4x200m stylem dowolnym. Po raz kolejny walka o medale rozegrała się pomiędzy trzema drużynami: Orki Zamość, Polonii Warszawa i MUKS Piętnastki Bydgoszcz, pozostałe zespoły stanowiły tylko tło dla tego wyścigu. Tym razem zamościanki w składzie Katarzyna Szuper, Klaudia Malec, Julia Bednarz i Julia Malinoś musiały uznać wyższość obydwu zespołów.

Drugi dzień eliminacji przyniósł awans do finału B Katarzynie Szuper na 50m stylem motylkowym, finału A Julii Malinoś w konkurencji 400 m stylem dowolnym a Klaudii Malec na 100m stylem klasycznym. Świetny występ dziewcząt w konkurencji 200 m stylem zmiennym przyniósł awans do finału A wszystkim trzem startującym zawodniczkom-Julii Bednarz, Klaudii Malec i Zuzannie Siomie.

W popołudniowym finale mieliśmy przyjemność, co zdarza się dość rzadko, oglądać w stawce 10 zawodniczek 3 zawodniczki z jednego klubu! Katarzyna Szuper w finale B delfinem zajęła 2 miejsce-29.44, Julia Malinoś na 400 dowolnym zajęła miejsce 10-4:38.87, Klaudia Malec zajęła z rekordem klubu miejsce 5 na 100 żabą-1:12.26. Zacięty bój o medal na 200 zmiennym stoczyła Julia Bednarz, która ostatecznie uplasowała się tuż za podium na miejscu 4-2:20.56, Zuzanna Sioma zajęła miejsce 8-2:25.52 a na miejscu 9 uplasowała się zmęczona po wyścigu na 100 żabą Klaudia Malec-2:26.10. W sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym (K.Malec, J.Bednarz, K.Szuper, J.Malinoś) kolejność była identyczna jak w sztafecie 4x200 dowolnym z tą różnicą, że zawodniczki Orki stoczyły o brązowy medal morderczą ale wygraną walkę do ostatniego metra z drużyną UKS G-8 Bielany Warszawa.

Trzeci dzień eliminacji przyniósł po dobrym występie awans do finału A zarówno Julii Malinoś jak i Katarzynie Szuper. Do finału na 100 m stylem grzbietowym awansowała Zuzanna Sioma. Z pierwszym czasem do finału A awansowała również Klaudia Malec na 200 klasykiem, Klaudia zakwalifikowała się jeszcze do finału A na 100 m stylem zmiennym a Zuzanna Sioma i Katarzyna Szuper do finału B. W finałowej, najszybszej serii w stawce 10 zawodniczek po południu wystąpić miały jeszcze na 800 dowolnym Julia Bednarz i Julia Malinoś.

W wyścigach na 800 kraulem nie rozgrywa się eliminacji a rozstawienie zawodniczek w seriach następuje na podstawie wyników z rankingu europejskiego tak, aby najlepsze zawodniczki ścigały się po południu jako seria finałowa.

Ostatecznie w konkurencji tej wysokie 5 miejsce z nowym rekordem klubu 9:16.96 zajęła Julia Bednarz a 10 Julia Malinoś-9:27.00. Finałowe wyścigi na 100 dowolnym zakończyły się 7 miejscem Julii Malinoś-59.22 i 9 miejscem Katarzyny Szuper-1:00.47. Na 7 miejscu w finale A zakończyła rywalizację na 100 m stylem grzbietowym Zuzanna Sioma-1:05.66. Rewelacyjny występ na 200 żabką zaliczyła w finale A Klaudia Malec. Klaudia po porannych eliminacjach gdzie uzyskała najlepszy czas-2:35.41, w finale potwierdziła swoją znakomitą formę i po raz pierwszy w karierze wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski. W pokonanym polu zostawiła dominującą od dwóch lat na wszystkich dystansach stylem klasycznym Katarzynę Klimczyk z Opola. Czas uzyskany przez Klaudię-2:32.54 jest nie tylko nowym rekordem klubu 15 latek ale też najlepszym wynikiem w historii klubu w kategorii open. 100 m stylem zmiennym szczęśliwa ale zmęczona już Klaudia Malec ukończyła na miejscu 7-1:06.51, w finale B Zuzanna Sioma była 2-1:08.02 a Katarzyna Szuper 3-1:08.12.

W ostatnim swoim występie- sztafecie zmiennej 4x100 m, w składzie Zuzanna Sioma(grzbiet), Julia Bednarz(delfin), Klaudia Malec(żaba) i Julia Malinoś(kraul) dziewczęta dzielnie walczyły o swój trzeci sztafetowy medal lecz walkę tę minimalnie przegrały zajmując ostatecznie 4 miejsce.