Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 11:39
Reklama

Nasza pomoc jest wymierna

Rozmowa z dr. Marcinem Romanowskim, wiceministrem sprawiedliwości, o działaniach Funduszu Sprawiedliwości i skali pomocy.
Nasza pomoc jest wymierna

Panie ministrze, zadeklarował Pan pomoc osobom pokrzywdzonym w naszym regionie. Jaka będzie jej skala?

- Już wsparliśmy ochotnicze straże pożarne w ponad stu miejscowościach regionu kwotą ponad czterech milionów złotych. To nie koniec. Teraz podpisujemy listy intencyjne w ramach "Sieciowania pomocy", czyli Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019-21, który został przyjęty w zeszłym roku przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Program ten obejmuje udzielanie wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, a także świadkom przestępstw. W całej Polsce tworzymy Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, na którą składa się aż 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych. Działa już także infolinia służąca pomocą ofiarom przestępstw. Ważne jest to, aby każdy, kto został pokrzywdzony przestępstwem, miał świadomość, że może liczyć na naszą pomoc.

Pierwsze ośrodki już działają w Zamościu, Parczewie i Lublinie...

- Tym ośrodkom podporządkowane są liczne punkty lokalne, dla przykładu w Chełmie punkt pomocy działa przy ul. Pocztowej 42/43. Zapraszamy tam we wtorki i czwartki od godziny 8 do godziny 16. Jeśli ktoś nie chce lub nie może przyjść osobiście na spotkanie z naszym pracownikiem, może skorzystać z ogólnopolskiej infolinii 222 309 900 lub z telefonu alarmowego dla regionu - nr 504 806 438. Dodatkowo mamy telefon alarmowy dedykowany dla Chełma - 887 219 361. Numery te są czynne przez cały tydzień.

System pomocy wymaga poszerzonej współpracy z instytucjami gminnymi i powiatowymi,  a także koordynacji z działaniami organizacji pozarządowych, kontaktów z przedstawicielami prokuratury, sądów, ale przede wszystkim z policją i strażą pożarną. Rozpoczęliśmy w ubiegłym tygodniu cykl spotkań, które mają jeszcze bardziej usprawnić działanie tego mechanizmu.

Takie listy intencyjne podpisał Pan już w kilku miastach, m.in. w Hrubieszowie, Zamościu, Włodawie Parczewie, Tomaszowie i Biłgoraju...

- Dowiedzieliśmy się, że w tych miastach problemem jest brak informacji. Wiele osób nie wie, gdzie i po jaką pomoc się zgłosić. Chcemy, aby w naszych punktach pomocy było jeszcze więcej psychologów oraz psychoterapeutów dziecięcych, ponieważ ich brak wskazali mieszkańcy między innymi Włodawy i Hrubieszowa. W Parczewie i Białej Podlaskiej wskazywano na problemy z dojazdem z mniejszych miejscowości, ale to też uda się nam w dużej mierze rozwiązać, ponieważ finansujemy dojazdy dla osób potrzebujących pomocy. Planujemy też wprowadzenie do systemu punktów mobilnych, żeby to eksperci dojeżdżali częściej do np. osób starszych.

Czy w punktach będzie można szukać wsparcia materialnego?

- Taka pomoc jest potrzebna w szczególności ofiarom przemocy domowej, kobietom, które opuszczają rodzinny dom razem z dziećmi. Pojawiają się konkretne potrzeby – pieniądze na jedzenie, ubrania, dach nad głową. Mamy środki na dofinansowanie do mieszkania czy stancji na okres przejściowy, który trwa tygodnie lub miesiące. Program obejmuje także m.in. finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych, dostosowanie lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem, jeśli utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa, bonów żywnościowych, kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej, a nawet finansowanie kosztów zorganizowanego wyjazdu uprawnionego małoletniego.

Ofiarom przemocy czy poszkodowanym w wyniku przestępstw udzielamy dofinansowania do zakupu leków, czy środków leczniczych. Bardzo często potrzebna jest pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna, czy psychiatryczna. Pokrywamy także koszty rehabilitacji osoby pokrzywdzonej przestępstwem.

Wszyscy ci fachowcy są dostępni w punktach i wsparcie jest darmowe?

- Nasza bezpłatna pomoc dotyczy osób pokrzywdzonych i ich najbliższych. Pomoc psychologiczna oferowana jest także świadkom przestępstw. Na stronie Funduszu Sprawiedliwości pod adresem www.funduszsprawiedliwści.gov.pl jest dostępna pełna informacja o ośrodkach pomocy, łącznie z ich adresami i numerami telefonów, a także godzinami przyjęć. Można także zadzwonić na numer infolinii 222 309 900. Infolinia czynna jest przez cały tydzień, 24 godziny na dobę. Obsługiwana jest także w języku ukraińskim. Tam można otrzymać bezpośrednio poradę prawną czy psychologiczną.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: No już całkiem kogoś poyebało. Wszystko dajmy Ukraińcom za darmo, ciekawe czy oni też by tak zrobili? Utrzymujmy ich, dawajmy wszystko za darmo a Polak niech na to zapierdala.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 09:12Źródło komentarza: Zamość: Bilety w zoo drożeją od 1 lipca [CENNIK]Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Skat takie wyliczenia porównałem je z wyliczanka kiedy rządziła koicja PO i PsL wyszło mi że kosztu obsługi władzy były wyższe od przychodów jakie deklarował w/w rząd skat taka troska i skąd te wyliczanki pNstwo wzięli skoro jeszcze niema danych GUSData dodania komentarza: 03.07.2022, 08:00Źródło komentarza: Każdy z nas musiał dorzucić do wydatków publicznych pond 30 tysięcyAutor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Siedziało się na trzepaku i się KLEŁO aż przyszedł Donatan i zrobił gwiazdęData dodania komentarza: 03.07.2022, 07:08Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Poprostu dobrych nauczycieli nie ma odeszli, zostali tylko mierni bo oni biorą wszystko co się da żeby zarobić kasę i takie są później efekty nauczania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaci
Reklama