Oszukiwali "na policjanta". Ofiary m.in. w powiecie zamojskim

  • 27.04.2020, 13:23
  • Źródło: KWP Lublin
Oszukiwali "na policjanta". Ofiary m.in. w powiecie zamojskim Fot. KWP Lublin
Mieszkańcy powiatów zamojskiego, lubartowskiego i łukowskiego byli ofiarami grupy oszustów okradających ludzi metodą "na policjant". Szajkę rozbili kryminalni z Lublina. Zatrzymano trzech mężczyzn i kobietę, którzy od pokrzywdzonych w Polsce i na Słowacji wyłudzili ok. miliona złotych.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 20 -32 lat i 29 letnią kobietę.  Dziania prowadzone były na terenie woj. mazowieckiego i Podkarpacia. Policyjna realizacja to efekt śledztwa prowadzonego przez policjantów z KWP w Lublinie i Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Postępowanie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw metodą na „policjanta”.  Oszuści wykorzystywali  empatię pokrzywdzonych osób. Informowali o wypadku członka rodziny i sugerowali pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Osoby pokrzywdzone przekazywały pieniądze sądząc, że pomagają swoim bliskim.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Grupa działała na terenie Polski oraz Słowacji. Część osób zajmowała się odbieranie gotówki bezpośrednio od pokrzywdzonych. Pozostali,  jako „kurierzy” organizowali   jej przekaz do będących wyżej w hierarchii osób. Gotówka pochodząca z przestępstw trafiała do organizatorów ukrywających się poza granicami RP.   Pokrzywdzone osoby z naszego województwa pochodzą z powiatów łukowskiego, lubartowskiego oraz zamojskiego. 

Podczas zatrzymania i przeszukań policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 180 tys. zł. Zabezpieczono komputery, telefony komórkowe i karty SIM. Przez ostatnie dni z zatrzymanymi wykonywane były czynności procesowe. Ustalaliśmy role każdego z nich w tym przestępczym procederze. Podejrzani doprowadzeni zostali do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty.  Decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.  

Przy tej okazji po raz kolejny apelujemy o ostrożność i przypominamy. Oszuści często podają się również za pracowników różnych firm i instytucji, ostatnio także za policjantów.  Przekazują informację o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania.  Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz Policji nie może żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. W przypadku podobnych sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

Zastosujmy się do kilku podstawowych zasad w takich sytuacjach:

  • - nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym osobom,
  • - o takich przypadkach natychmiast informujmy Policję,
  • - przekażmy takie informację członkom swojej rodziny, osobom starszym czy też sąsiadom, aby mieli świadomość w jaki sposób działają "fałszywi kuzyni".
Źródło: KWP Lublin

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe