Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 02:31

Resurs wózka widłowego - wszystko, co warto o nim wiedzieć!

Tajemniczo brzmiące hasło “resurs wózków widłowych” pojawia się obecnie na ustach wszystkich osób związanych (w mniejszym lub większym stopniu) z branżą wózków widłowych. Czym jest resurs wózków widłowych i co oznacza wprowadzenie tego terminu? Dlaczego jest taki ważny? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu!
  • 22.01.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Resurs wózka widłowego - wszystko, co warto o nim wiedzieć!

Aktualizacja przepisów

Resurs wózków widłowych związany jest bezpośrednio i wynika z aktualizacji przepisów dotyczących wózków jezdniowych unoszących. Konkretnie mowa tu o nowelizacji rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 października 2003r. - nowym dokumentem z 20 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.
Dokument ten powstał w celu ujednolicenia i doprecyzowania obowiązujących warunków dozoru technicznego oraz dostosowania ich do wymagań Unii Europejskiej. A jego efektem miało być ułatwienie procedur administracyjnych oraz uproszczenie prawa technicznego. Resurs wózków widłowych, określany inaczej mianem resursu UTB stanowił zaledwie jeden element z licznych zmian wprowadzonych w nowelizacji.

Resurs wózka widłowego - czym jest?

Pojęcie resursu odnosi się do urządzeń, w których projektowanie ustrojów nośnych zakłada oszacowanie trwałości ustroju nośnego w oparciu o założoną liczbę cykli pracy przy przyjętym obciążeniu.
Zatem resurs wózka widłowego stanowi przewidywany dla danego urządzenia, wyliczony na podstawie danych i wiedzy o dotychczasowym sposobie użytkowania, czas, w którym wózek jezdniowy powinien być w stanie z powodzeniem spełniać warunki bezpiecznej i wydajnej eksploatacji.
Pojęcie resursu jest szczególnie istotne w kontekście zakupu używanych wózków widłowych, w celu oceny ich stanu technicznego oraz przewidywanych możliwości.

resurs wózka widłowego czym jest

Jakie działania należy podejmować w ramach bezpiecznej eksploatacji sprzętu?

Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby zakupiony przez niego sprzęt (czy to nowy czy używany) mógł służyć w firmie jak najdłużej. W tym celu warto zadbać o kilka podstawowych aspektów. Przede wszystkim:

  • należy kontrolować stopień wykorzystania resursu wózka widłowego;
  • regularnie nadzorować stan techniczny pojazdu;
  • po osiągnięciu przez pojazd resursu wykonać przegląd specjalny oraz remont wg zaleceń w celu umożliwienia dalszego korzystania z urządzenia.
    Bardzo istotne jest także prowadzenie dokładnej dokumentacji, która umożliwi prawidłowe określenie stopnia wykorzystania resursu oraz wyliczenie nowego resursu po przeprowadzeniu remontów.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki zakres powinien obejmować przegląd specjalny urządzenia, niezbędne, szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Jak obliczyć resurs wózka widłowego?

Obliczanie resursu wózka widłowego najlepiej pozostawić specjaliście lub profesjonalnej firmie. Prawidłowy wynik jest bardzo istotny i ma niebagatelny wpływ na okres pracy oraz wykorzystania sprzętu. Resurs wózka widłowego oblicza się na podstawie:

  • danych technicznych urządzenia określonych przez jego producenta;
  • liczby cykli pracy (wykonanych lub szacowanych);
  • rzeczywistego stanu technicznego sprzętu;
  • faktycznych warunków użytkowania.

Obliczony resurs wózka widłowego należy podać w lokalnej siedzibie UDT.

Ile kosztuje obliczenie resursu wózka widłowego?

ile kosztuje obliczenie resursu

Jeśli potrzebujesz obliczyć resurs wózka widłowego skorzystaj z ofert specjalistów, którzy z łatwością poradzą sobie z tym problemem.
Koszt obliczenia resursu wózka widłowego może być różny w zależności od firmy, która go wykonuje. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby była sprawdzona, rzetelna i posiadała uprawnionych do tego pracowników.
Dokumentacja - resurs wózka widłowego kosztuje od ok. 300zł (choć oczywiście można znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe oferty).
Przed podjęciem decyzji warto nie tylko porównać ceny, ale także doczytać informację o warunkach oraz ewentualnych promocjach związanych z usługą (np. firma Lemarpol oferuje 10% rabatu na części oraz naprawy wskazane podczas przeglądu specjalnego).

Dlaczego obliczanie resursu wózka widłowego powinno powierzyć się specjalistom? Nieprawidłowo obliczony resurs może zaniżyć lub zawyżyć przewidywany okres eksploatacji urządzenia.

  • W przypadku zaniżenia okresu resursu, zarówno przegląd specjalny, jak i później kosztowne remonty zostaną wykonane “za wcześnie”, w momencie, gdy urządzenie mogłoby jeszcze z powodzeniem być wykorzystywane w dalszym ciągu.
  • W przypadku celowego zawyżenia resursu wózka widłowego konsekwencje mogą być znacznie groźniejsze: od słabszej wydajności sprzętu, poprzez niebezpieczeństwo związane z wykorzystaniem urządzenia, które wymaga renowacji, aż po konsekwencje prawne z tytułu składania fałszywych zeznań.

Podsumowanie

podsumowanie

Obliczenie resursu wózków widłowych stanowi obecnie prawny obowiązek i nie można go zaniechać (skutkiem mogą być konsekwencje prawne). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z resursem wózków widłowych skontaktuj się ze specjalistą lub serwisem wózków widłowych (który znajdziesz np. tutaj).

--- Artykuł sponsorowany ---