Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 06:39

Live streaming – jak zacząć stremować?

Masz konto na YouTubie, Faceboku lub Instagramie? Szukasz pomysłów na nowe treści na dla swoim profilu? Chcesz rozpocząć swoją przygodę z live streamingiem? Zastanawiasz się jaki sprzęt musisz posiadać by zacząć transmitować swoje wideo online? Pomożemy Ci zacząć. Poniżej kilka bardzo prostych porad, dla każdego kto chce postawić swój pierwszy krok w streamingu wideo.
  • 22.01.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Live streaming – jak zacząć stremować?

Co jest potrzebne?

Jaki sprzęt muszę posiadać? To pytanie, które zadaje każdy, kto chce rozpocząć „romans” z produkcją wideo. Zasadniczo pytanie to pokrywa się zarówno w przypadku wideo jak i live streamingu. Sprzęt niezbędny do realizacji transmisji na żywo to – oprogramowanie, kamera wideo, mikrofon i oświetlenie.

Oprogramowanie

W przypadku live streamingu mamy do wyboru dwie drogi. Pierwsza, to samodzielna produkcja i emisja sygnału w sieci na łamach własnej strony internetowej. W praktyce raczej nie jest możliwe to by ktokolwiek, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z live streamingiem porywał się na taki krok. Oprogramowanie jak i sprzęt niezbędny do realizacji streamingu są zwyczajnie drogie, a do tego dodać musimy także umiejętności (ktoś musi umieć to wszystko skonfigurować i obsłużyć). Stąd też zazwyczaj samodzielna transmisja online oznacza w praktyce zatrudnienie zewnętrznej firmy, która zrealizuje dla nas transmisję od A do Z i umieści ją np. na naszej stronie www. Drugą drogą jest wykorzystanie jednego z popularnych serwisów społecznościowych – YouTube, Facebook, Instagram, które dają użytkownikom możliwość prowadzenia własnych transmisji na żywo w ramach swoich kont. Filozofia takiego streamingu jest prosta – podpinamy kamerę i mikrofon, odpalamy transmisję korzystając z funkcjonalności wspomnianych wcześniej portali.

Kamera

Zasadniczo transmisję na żywo możemy prowadzić korzystając z kamery w naszym laptopie. Jeśli jednak szukamy nieco bardziej elastycznych rozwiązań, to warto pomyśleć o kamerze, który będzie można ustawić w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie obiektywu wbudowanego w smartfon. Oczywiście, jakość rejestrowanego przez niego obrazu zależeć będzie bezpośrednio od specyfikacji technicznej naszego telefonu i jego aparatu. Niemniej, w sieci wciąż spotkać można twórców wideo, którzy nagrywają właśnie przez smartfon. Jednym z nich był do niedawna Łukasz Jakubiak z kanału 20m2, który swój show na YouTube realizował przy użyciu telefonu marki Apple. Flagowe modele telefonów większości znanych producentów pozwalają bowiem dziś na uzyskanie obrazu wideo o bardzo dobrej jakości. Dodatkowo, swoją transmisję możemy odpalić korzystając z zainstalowanych na nich aplikacji mobilnych. Idealnie nadają się zatem do domowych streamingów.

Mikrofon

W przypadku rejestracji dźwięku nie jest już tak łatwo. Mikrofony wbudowane, w nasz laptop lub telefon, to mikrofonu pojemnościowe. Będą rejestrować wiele dźwięków jak i szumów z otoczenia, co nie jest dla nas sytuacją pożądaną. Warto zainwestować w dodatkowy mikrofon, który podepniemy pod nasz laptop lub aparat przez wejście mini jack lub port USB. Jeśli rejestrować będziemy tylko i wyłącznie swoją wypowiedź, to nasze wymagania spełni zwykły mikrofon krawatowy. To malutki mikrofon, który przypiąć możemy do krawata, czy koszuli. Jest to mikrofon kierunkowy, zatem musimy wycelować go w twarz mówiącego. Pozwoli on nam na redukcję szumów przy nagrywaniu. Ceny mikrofonów krawatowych startują z pułapu 20 zł.

Światło

Ostatnim elementem, ale wcale nie mniej ważnym jest oświetlenie. Światło ma decydujące znacznie w produkcjach wideo. Dobrze oświetlony plan, a co za tym idzie materiał wideo, odbieramy jako profesjonalny. Analogicznie, wideo zawierające dużo cienia sprawia, że widz ocenia je gorzej. Jeśli planujesz nagrywać wąskie plany, na których to Ty jesteś jedyną i główną postacią, to wystarczy Ci na początek jedna dodatkowa lampa skierowana bezpośrednio na Ciebie. Warto wspomnieć, że lampa ta powinna być wyposażona w żarówki o temperaturze barwowej około 4500 K. Jest to temperatura światła naturalnego, przez co widz może nawet nie zauważyć, że plan jest dodatkowo doświetlony. Na początek polecane jest wykorzystanie tzw. soft boxów, czyli lamp obszytych materiałem, który zmiękcza promień światła sprawiając, że ewentualny cień rozkłada się płynnie. Im więcej lamp tym lepiej. Zacznij od jednej, po kilku przeprowadzonych live streamach będziesz mógł stwierdzić ilu punktów świetlnych potrzebujesz.

Źródło: https://streamonline.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---