Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 19:55

Jak legalnie i bez mandatu wyrzucić choinkę po świętach?

Po Nowym Roku zaczynamy masowo pozbywać się choinek. Wprawdzie według tradycji drzewko może stać w domu do 2 lutego, jednak większość z nas na ogół rozbiera choinki znacznie wcześniej, chcąc posprzątać mieszkanie po świątecznym zamieszaniu i pozbyć się wszędobylskiego igliwia. Jak legalnie i w możliwie ekologiczny sposób pozbyć się choinki?
  • 18.01.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak legalnie i bez mandatu wyrzucić choinkę po świętach?

Choinka a przepisy o śmieciach

W każdym mieście urzędy gmin na początku roku ustalają harmonogram wywozu śmieci w poszczególnych dzielnicach, w tym wywozu choinek. Jeżeli zamierzamy skorzystać z tej opcji, należy zapoznać się z harmonogramem wywozu na stronie gminy, w której mieszkamy. Rozebraną starannie ze wszystkich ozdób i wyjętą ze stojaka choinkę wystawiamy wieczorem w przeddzień wywozu obok osiedlowego śmietnika. Jeżeli mamy choinkę ciętą w doniczce, wyjmujemy ją z doniczki. Drzewek w doniczkach służby nie odbierają. Nie wrzucamy też choinki do pojemnika – grozi to mandatem karnym w wysokości 500 zł. Może go nałożyć Straż Miejska.

Jeżeli na osiedlu ustawione są kontenery do segregacji śmieci, choinkę bez ozdób i ziemi umieszcza się w pojemniku na odpady biodegradowalne – w kolorze brązowym lub oklejonym brązowymi naklejkami. Choinkę należy uprzednio pociąć i porąbać na mniejsze kawałki. Zostanie ona przetworzona na kompost lub biomasę do produkcji energii elektrycznej.

Powyższe ustalenia dotyczą wyłącznie choinek żywych. Drzewka sztuczne podlegają utylizacji według innych zasad. Prawdopodobnie będzie ona musiała trafić do pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych (np. razem z butelkami plastikowymi po wodzie mineralnej i napojach).

Jak zagospodarować choinkę w inny sposób?

Jeżeli kupiliśmy przed świętami choinkę ukorzenioną w odpowiednio dużej doniczce, a dysponujemy ogrodem lub działką, możemy po zdjęciu ozdób i lampek przeznaczyć drzewko do wysadzenia do gruntu. Możemy to zrobić także w innym miejscu, ale jedynie za zgodą właściciela lub dysponenta. Jednak nie robimy tego w styczniu, choinka powinna zaczekać do czasu, aż temperatura otoczenia nie będzie spadać poniżej 5 stopni, a grunt nie będzie zamarznięty. Do tego czasu choinka w doniczce powinna stać na balkonie, tarasie lub w innym chłodnym miejscu, a przy temperaturach utrzymujących się powyżej zera pamiętamy o jej podlewaniu.

Choinka cięta niestety, nie przeżyje, dlatego można ją przeznaczyć na paszę lub ściółkę dla zwierząt w ogrodzie zoologicznym lub stadninie koni. Trzeba jednak wcześniej dowiedzieć się, czy dana placówka przyjmuje choinki, bowiem może się zdarzyć, że po prostu nie ma gdzie ich składować.

Cięte drzewko możemy zagospodarować we własnym zakresie, jeżeli mamy do tego odpowiednie warunki. Po obcięciu gałęzi i porąbaniu pnia można choinkę umieścić w kompostowniku, wióry wysypać jako nawóz pod rośliny, można również pociąć choinkę na zrębki i także wykorzystać jako nawóz. Nie zaleca się użycia pnia i gałęzi jako opału ze względu na wysoki stopień zażywiczenia i ryzyko poważnego zanieczyszczenia pieca. Ponadto w trakcie spalania do środowiska dostają się spore ilości dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych.

A może wypożyczyć kontener?

Chcąc się uniezależnić od terminów i innych warunków pozbycia się choinki, można zamówić usługę wywozu odpadów biodegradowalnych, do jakich zalicza się połamane gałęzie i drzewa, krzaki, liście, trawę, itp. W Poznaniu kontener i wywóz śmieci można zamówić w firmie Gruzownik. Wypożycza ona kontenery na gruz, odpady zielone i zmieszane. W zależności od potrzeb można wynająć kontener o pojemności od 1,7 m3 aż do 14 m3. Wystarczy skontaktować się z firmą telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem formularza na stronie https://www.gruzownik.pl/ i wskazać, czy ma być realizowany wywóz gruzu czy innych odpadów oraz w jakiej ilości. Odpowiedni kontener zostanie podstawiony w ustalone miejsce w uzgodnionym terminie i odebrany po określonym czasie.

Firmy świadczące usługi wynajmu kontenerów i wywozu odpadów posiadają odpowiedni tabor do ich przewozu, zezwolenia na przewóz, mają też umowy z zakładami utylizacyjnymi. Wszystko zatem odbywa się w sposób w pełni legalny i możemy mieć pewność, że nie zostaniemy obciążeni jakąkolwiek karą.


 

Materiał Partnera