Konkurs: Teatr w kinie, czyli „Rozenkranc i Gildenstern nie żyją” na ekranie CKF Stylowy

  • 28.06.2017, 12:30 (aktualizacja 18.07.2017, 04:36)
  • red.
Konkurs: Teatr w kinie, czyli „Rozenkranc i Gildenstern nie żyją” na ekranie CKF Stylowy
Z desek londyńskiego teatru na ekran Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu retransmitowany będzie spektakl „Rozenkranc i Gildenstern nie żyją”. Dla naszych Czytelników mamy jedną wejściówkę do kina na to wydarzenie zaplanowane na 4 lipca (godz. 19).

W tej zabawnej komedii sytuacyjnej Toma Stopparda (zdobywcy Oskara za scenariusz do filmu „Zakochany Szekspir”) wystąpią Daniel Radcliffe („Harry Potter”), Joshua McGuire („Godzina”) i David Haig („Cztery wesela i pogrzeb”).

Tytułowi bohaterowie sztuki to postaci wyjęte z „Hamleta” Szekspira. Rozenkranc i Gildenstern byli jego przyjaciółmi, dworzanami, którym polecono odeskortować księcia do Anglii, gdzie miał być zdradziecko zabity. Tymczasem Hamlet przeczytawszy ich listy sam spowodował śmierć obu mężczyzn. Tyle wiemy od Szekspira.

Stoppard w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń, które mogły nastąpić u Szekspira, ale autor ich nie opisał. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Niektórzy nazywają sztukę „Rozenkranc i Gildenstern nie żyją” „Hamletem” od kuchni, ale sam autor twierdzi, że to sztuka: „o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa… To jest o dwóch facetach.”

Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 roku autor zrealizował i wyreżyserował film pod tym samym tytułem (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Nowa inscenizacja Davida Leveaux powstała w 50. rocznicę pierwszego wystawienia spektaklu, który wydobył nazwisko młodego wówczas Toma Stopparda na światło dzienne.

Uwaga, ogłaszamy konkurs, w którym można wygrać bilet na przedstawienie (wejściówki kosztują 25 zł). Aby go wygrać należy na adres: [email protected] napisać, dlaczego chce się wygrać wejściówkę. Na Wasze odpowiedzi czekamy do godz. 20 w czwartek (29 czerwca). Wyniki ogłosimy dzień później na naszym facebookowym profilu.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe