Coraz więcej osób zalega z czynszem. Długi narastają lawinowo

  • 09.05.2022, 08:00
  • News4Media
Coraz więcej osób zalega z czynszem. Długi narastają lawinowo DCStudio - pl.freepik.com
Kiedy mamy kłopoty z bieżącym opłacaniem rachunków, to często jednym ze sposób na wyjście z impasu jest opóźnianie opłat za czynsz. Efektem jest niestety lawinowo rosnące zadłużenie.

Badania przeprowadzone na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazują, że co 7 osoba i co 14 przedsiębiorca, którzy mają kłopoty z płatnościami, opóźniają przelewy za czynsz. Tymczasem są to wysokie kwoty, które szybko urastają do dużych sum. Dlatego eksperci zachęcają wierzycieli, żeby szybciej reagowali. Jak?

– Rozkładali zobowiązanie na raty, interesowali się, czy problemy są przejściowe, przypominali o płatnościach – wylicza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor długi osób oraz firm wobec spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i gminnych zarządców lokali sięgają 200 mln zł. Rok do roku jest to wzrost o ponad 19 mln zł. A tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku przybyło 1,4 mln zł długów.

Zdecydowana większość  dotyczy osób fizycznych. Zobowiązania firm stanowią jedynie 10 proc. W sumie niepłacących za czynsz w bazie BIG InfoMonitor jest 8052 podmiotów, w tym aż 7619 osób fizycznych.

Jeszcze bardziej ponury obraz  wyłania się raportu GUS „Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna 2020”. Skontrolowane mieszkania mają prawie 6,3 mld zł długów, a nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal. W sumie ponad 2 mln lokatorów.

Najbardziej zadłużeni są lokatorzy mieszkań komunalnych (61,3 proc.). Ich średni dług wynosi 9,8 tys. zł. Najmniejsze zaległości w opłatach maja lokatorzy mieszkań spółdzielczych.

Rekordzistka dłużniczka, 61-latka z Warszawy, ma do zapłacenia prawie 1,8 mln zł.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe