Gm. Werbkowice: Drugie podejście do likwidacji szkoły w Sahryniu

  • 18.01.2022, 11:26
  • Mariusz Parol
Gm. Werbkowice: Drugie podejście do likwidacji szkoły w Sahryniu W szkole w Sahryniu uczy się 47 uczniów, a 13 przedszkolaków ma zapewnioną opiekę
Gmina Werbkowice prowadzi tylko dwie szkoły: Zespół Szkół w Werbkowicach i podstawówkę w Sahryniu. Szkoły samorządowe w innych miejscowościach tej gminy zlikwidowano wcześniej lub przejęły je miejscowe stowarzyszenia. Czy podobny los spotka także podstawówkę w Sahryniu?

W Szkole podstawowej w Sahryniu uczy się 47 uczniów, z opieki w oddziale przedszkolnym korzysta 13 przedszkolaków. Demograficzne prognozy przewidują, że w ciągu kilku najbliższych lat z tamtejszej szkoły będzie korzystało 53-57 uczniów i przedszkolaków.

Sławomir Bednarczuk z Urzędu Gminy Werbkowice poinformował, że szkoła w Sahryniu kosztuje gminę rocznie ponad 1 mln 270 tys. zł. 80 proc. wydatków to koszt wynagrodzeń i ich pochodnych. Część kosztów pokrywa subwencja oświatowa, ale ponad 600 tys. zł gmina dopłaca z własnego budżetu. Sławomir Bednarczuk dodaje: – Roczny koszt utrzymania jednego ucznia w SP w Sahryniu wynosi około 25 tys. zł, podczas gdy w Zespole Szkół w Werbkowicach to wydatek około 14-15 tys. zł.

Plany likwidacji szkoły w Sahryniu nie są nowe. 7-8 lat temu przymierzano się do wygaszenia tej placówki. Wówczas kuratorium oświaty negatywnie zaopiniowało ten pomysł i gmina odstąpiła od likwidacji.

 – Przed wyborami samorządowymi obecna wójt gminy Werbkowice odwiedziła rodziców uczniów w domach w Sahryniu i zapewniała, że tutejsza szkoła nie zostanie zlikwidowana – mówi mieszkający tam Antoni Kijewski, radny gminy Werbkowice.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
WrC
WrC 17.02.2022, 15:33
A mi sie wydaje ze tu nie chodzi o dzieci tylko o nauczycieli bo by stracili pracę...
Yyyy
Yyyy 16.02.2022, 21:18
Ciekawe kto walczy o szkole rodzice czy nauczycielki o pensje, niektórzy rodzice boją się puścić dzieci do innych szkół bo nie wiedzą czy dzieci dogonią z materialem w innej placówce a dowóz to najmniejszy problem
J
J 16.02.2022, 21:08
:)
M
M 15.02.2022, 22:06
Co wy płacicie dojad wyrzywienie itd płaca rodzice
Wiem
Wiem 23.01.2022, 15:33
Obowiązkiem Panstwa i Gminy jest utrzymywanie szkoł i ksztalcenie młodziezy Najwięcej kosztuje utrzymanie pani wójt i urzędnikow a nie szkoły w Sahryniu Nie wierzysz? ZAPOZNAJ SIĘ Z BUDZETEM GMINY!
Prawda
Prawda 23.01.2022, 21:18
To jedna z najbogatszych gmin w naszym powiecie. Biedniejsze gminy utrzymują więcej szkół. O co więc chodzi???
Rd
Rd 21.01.2022, 07:08
Sahryn na referendum nie poszedł to teraz ma swoją wspaniałą wójt. Radni podnieśli jej wynagrodzenie i teraz siedzi i się z was śmieje. A gdzie jest jej główna zwolenniczka z Zagajnika? Tak jej broniła a teraz ani drogi nie ma ani szkoły. Co teraz powie ta kobieta? Jak ludziom w oczy spojrzy? Zrobiła z z was i**otów. I jeszcze dostała za to podwyżkę.
Polski ład proszę państwa.
Wiem
Wiem 23.01.2022, 13:26
Wojt Bojko tez chciał zamykac pani Bogusiu
Jaki
Jaki 19.01.2022, 15:21
Ciekawe ile tych dzieci trafi do Werbkowic
Radek
Radek 19.01.2022, 13:34
Przecież rada podniosła wypłatę Pani Wójt to i reszcie musiała skąd nabierze a tak najmie się busika i będzie dowozić dzieci do Werbkowic😂😂
Referent
Referent 19.01.2022, 12:09
Wynagrodzenie Pani Wójt w ciągu roku to ok 230tys. do tego doliczyć koszty spraw sądowych za które płacił UG = zapewne ponad połowa kosztów utrzymania szkoły. Obietnica przedwyborcza bezcenna.
Bogusia
Bogusia 19.01.2022, 10:59
Przecież tak kobieta przed wyborami mówiła że szkoły nie zamknie! Szlag człowieka trafia ! szkoda że referendum nie było bo już by jej u nas nie było! Wójt Bojko przydałby się teraz gminie na ratunek...
Teodor
Teodor 19.01.2022, 11:45
Po co Wam ta szkola? Same straty. To nierentowna placówka. Kiedy to zrozumiecie?
Rodzic
Rodzic 19.01.2022, 19:56
Gdybyś był rodzicem i kochał swoje dziecko to nie zadawalbys bezsensownych pytań! Szkoła to nie fabryka, która na siebie zarabia. Kiedy to zrozumiesz?
Tata
Tata 19.01.2022, 21:30
A kto zarabia na utrzymanie tej szkoly? Z czyich pieniedzy sie utrzymuje? No slucham
Bobobo
Bobobo 19.01.2022, 09:38
Rodzice walczą żeby szkoła nie zostala zamknięta. Nie rozumiem tylko po co? W Werbkowicach duza szkola, pracownie, hala sportowa. Sa autobusy, busy. Do szkoly w Sahryniu wiekszosc uczniow dojezdza, wiec dlaczego nie mogliby dojezdzac do Werbkowic?
Mała krępa
Mała krępa 12.02.2022, 17:49
Ale za to mamy w Werbkowicach za kadencji „obecnie nam panującej” 4-go już dyrektora szkoły…
Do normalnego upływu jej kadencji pozostało zdaje się jeszcze ponad rok. Statystycznie wypada, że będziemy mieć jeszcze „tylko” jednego nowego dyrektora SP w Werbkowicach.
W tym względzie nasza gmina bierze udział chyba w konkursach o rekord Guinnessa. Ha,ha, ha…
Mama
Mama 19.01.2022, 20:02
To rodzic ma prawo decydować do której szkoły chce posłać swoje dziecko. Hala sportowa to nie wszystko. Jak to łatwo wysyłać cudze małe dzieci na 9-10 godzinny pobyt poza domem...żeby nie nazwać tego poniewierką.
Oswiatowiec
Oswiatowiec 19.01.2022, 21:28
Co maja w takim razie powiedziec rodzice z okolicznych wsi, w ktorych szkoly zostaly zamkniete i dzieci codziennie dojeżdżają do Werbkowic? Jest swietlica, autobusy jezdza o roznych godzinach, stolowka gdzie mozna wykupic obiad zeby przez 9-10 godzin pociecha nie byla glodna 😂 dziecko przy okazji uczy sie samodzielnosci. Ile jeszcze tysięcy trzeba dokładać? Za tą garstkę uczniow płacimy my wszyscy!
Zofia
Zofia 11.02.2022, 20:20
Z ciebie oswiatowiec jak z koziej du...klarnet.
Likwidacja
Likwidacja 18.01.2022, 13:32
Ukraińskiej szkoły w tym czasie.
UKR
UKR 18.01.2022, 14:03
A w jakim czasie?

Pozostałe