Stopy procentowe w górę. O ile wzrośnie rata kredytu?

  • 05.01.2022, 10:00
  • News4Media
Stopy procentowe w górę. O ile wzrośnie rata kredytu? Krystian Maj KPRM Adam Glapiński, prezes NBP
Po raz trzeci w ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Oznacza to, że posiadacze kredytów co miesiąc zapłacą więcej. Jaka to będzie różnica.

Kredytobiorcy różnicy nie odczują z dnia na dzień, ale za jakiś czas i termin zależy od zawartych umów z bankami, w których zapisano, kiedy zmienia się harmonogram spłaty zobowiązań. Niezależnie od tego, czy nastąpi to za trzy miesiące, czy za pół roku, pewne jest, że rata kredytu będzie wyższa. Stanie się tak przez decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Ogłoszona we wtorek decyzja podniosła stopy o kolejne 0,5 pkt proc. do poziomu do 2,25 proc. Takie decyzje zapadają ze względu na inflację i walkę o umocnienie złotówki na rynku walut. Jednocześnie jednak wysokość stóp ma znaczenie dla polityki bankowej – oprocentowania kredytów i lokat.

Co najnowsze decyzje oznaczają dla kredytobiorców — zwłaszcza tych, którzy spłacają domy i mieszkania? Poważne wydatki, bo stopy są obecnie najwyższe od 2014 roku. Analitycy już wyliczają, że co miesiąc będzie trzeba oddać do banku od kilkudziesięciu do ponad 300 złotych więcej niż do tej pory. Zależy to od wysokości zaciągniętego zobowiązania i okresu spłaty kredytu. W przypadku np. zawartej umowy na 25 lat na kwotę 300 tys. zł rata obecnie wynosi około 375 zł więcej niż jeszcze jesienią 2021 roku. Trudniej też będzie otrzymać nowy kredyt i o ile przed podwyżką ktoś miał szansę na 300 tys. zł z banku, to obecnie limit wynosi ok. 230 tys. zł.

Czy to koniec już z tym kredytowym zamieszaniem? Trudno jest w tym momencie na to pytanie odpowiedzieć, bo kolejne ruchy RPP zależne są od poziomu inflacji. Eksperci jednak przewidują, że w tym roku nadal będzie ona wysoka i tym samym czekają nas kolejne podwyżki stóp. Być może sięgną one nawet 4 procent. W takim przypadku raty kredytów mogą się zwiększyć nawet o ok. 40 procent w stosunku do sytuacji z jesieni.

I jeszcze jedno. Decyzje Rady oznaczają także wyższe oprocentowanie lokat bankowych. Obecnie  ich oprocentowanie wynosi 2-3 procent, a  teraz ma się to zmienić.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rozumu trochę
rozumu trochę 08.01.2022, 17:53
Nowa klasa nowych panów. Poprzednich rewolucja brutalnie usuwała. A ci porewolucyjni panowie też muszą sie liczyć z odejściem. A co śmieszniejsze ludzie z rodziny parobków co by bez rewolucji nie osiągneli nic. Teraz są za pańską Polską. Hahahaa. to byście musieli zostać parobkami jak urodzenie ma sie liczyć.
Drenaż z oszczedności
Drenaż z oszczedności 08.01.2022, 17:48
I porównanie takie 2 światów. Zarobki Prezesa i jego sekretarek do prośby o pomoc która z NFZ powinna być zapewniona np https://goliswie.ompzw.pl/news…
Drenaż z oszczedności
Drenaż z oszczedności 08.01.2022, 17:44
Napisze tak. Wiekszość krajów europy ma lokaty darmowe i po wyżej inflacji. W DNB mam 50 koron od kilku lat i rosną mi odsetki a konto darmowe. W złodziejskiej Polsce bym 50 zł wpłacił na lokate to po roku bym do tego pewnie dopłacał. Chcą dziady zarabiac na kredytach a nic w zamian. NBP tworzy kulturę bankowości w Polsce a jak chce być bardziej złodziejski niż banki z kapitałem obcym, to co więcej opisywać. Chyba zarobki ich, co żerują na oszczędnościach najuboższych chyba. Bo nikt teraz z bogatych nie trzyma kasy na lokacie w banku.
Drenaż  z  oszczedności
Drenaż z oszczedności 08.01.2022, 17:22
O to chyba się wyżyję ty. Dlaczego oprocentowanie kont na poziomie nwm 1,2 a inflacja 8,2. Dlaczego nie ma kont darmowych jak ma zachód tyklo nawet NBP ludziom d...pe obija po mimo ze trzyma ich kase. Doszło do tego ze wpłacasz do banku, bank zarabia na kredytach, a ty jeszcze bankowi do konta dopłacaj. Piepszeni Banksterzy jak nic. Takiej złodziejskiej lichwy jeszcze nie było. Nawet w 90 latach takiego złodziejstwa banków nie było bo jak ktoś deponował kase to coś na tym zarabiał powyżej inflacji !!!!!!!!!!!!!!! Dziady bankowe co drenują ludzi!!!!!!!!!!!

Pozostałe