Polaków długi za mieszkanie. Rekordzistka musi oddać prawie 2 miliony złotych

  • 14.12.2021, 09:49
  • News4Media
Polaków długi za mieszkanie. Rekordzistka musi oddać prawie 2 miliony… iStock
Kiedy brakuje nam pieniędzy, nierzadko odkładamy na później regulowanie bieżącego czynszu za mieszkanie. Takie zaniedbanie może prowadzić do piętrzących się kłopotów finansowych, których nie zdołamy naprawić. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w okresie świątecznym, który dla większości z nas wiąże się z większymi wydatkami.

Nie potrzeba wiele

Aby trafić do rejestru dłużników BIG InfoMonitor, wystarczy niewielkie zobowiązanie. 500 zł w przypadku firm i 200 zł dla osób fizycznych to kwoty, które nieopłacone przez 30 dni dają wierzycielowi zielone światło do wpisania dłużnika na „czarną listę”. Dla wielu z nas jest to wartość niższa od jednomiesięcznego czynszu za mieszkanie. Właśnie temu wydatkowi przyjrzeli się analitycy rejestru, wyodrębniając okoliczności, w których najłatwiej popadamy w zaległości. Ze statystyk wynika, że tylko 10 proc. podmiotów nieopłacających na czas czynszu to przedsiębiorcy. Pozostali najemcy to osoby prywatne. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to moment, w którym częściej niż zwykle odkładamy opłatę za mieszkanie na rzecz przygotowania spotkań rodzinnych i prezentów.

„Dla rachunków, w tym czynszów są dwa krytyczne momenty w roku, wakacje i właśnie okres świąt Bożego Narodzenia. Skutki obserwujemy zresztą w naszych statystykach, gdy w pierwszych miesiącach roku zgłaszanych jest więcej dłużników konsumentów niż w innych okresach. Choć oczywiście nie zawsze nieopłacenie czynszu to kwestia wyboru, na co przeznaczyć pieniądze. Niektórzy nie płacą, bo nie wystarcza im pieniędzy nawet na elementarne potrzeby” – wyjaśnia Łukasz Rączkowski, ekspert Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor podkreślając, że im wyższe zadłużenie, tym trudniej z niego wybrnąć.

Rekordzistka ma prawie 2 miliony złotych długu

Z rejestru BIG InfoMonitor wynika, że najsumienniej swoich opłat mieszkaniowych dokonują lokatorzy z województwa opolskiego. Tam figuruje jedynie czterech czynszowych dłużników, których łączna zaległość wynosi 14 198 zł. Z kolei najbardziej zadłużeni są mieszkańcy województwa kujawsko – pomorskiego. Jest ich aż 3 417 i wspólnie zgromadzili łączne zobowiązanie w wysokości 82 314 187 zł. Województwo warmińsko – mazurskie znalazło się na piątym miejscu tego zestawienia. 633 jego mieszkańców jest winnych zarządcom łącznie 180 123 608 zł. W całej Polsce rekord zadłużenia czynszowego pobiła mieszkanka Mazowsza, której wierzytelność wynosi obecnie ponad 1,78 miliona złotych.  

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe