Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 02:33
Reklama

XIII Spotkania Akademickie w Bukowinie

W niedzielę, 14 listopada w Bukowinie odbyły się XIII Spotkania Akademickie, organizowane przez Akademię Zamojską i Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny.
XIII Spotkania Akademickie w Bukowinie

Autor: Fot. Akademia Zamojska

Główna część tegorocznego Spotkania Akademickiego w Bukowinie miała miejsce w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP. Wydarzenie rozpoczął dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. W swoim wykładzie pt. "Rola Akademii w formacji człowieka" rektor przywołał historię pierwszej akademii w historii nauki, którą założył Platon. Rektor wspomniał także poglądy Arystotelesa, Pitagorasa i Tomasza z Akwinu. Mówił o tym, że akademia przygotowuje światłych obywateli, którzy służą społeczeństwu.

– Człowiek, który wie, staje się pożyteczny dla innych. (...) Do dobrego życia publicznego, prywatnego i rodzinnego jest potrzebna wiedza. Jeśli się nie wie, co jest dobre, nie można dobrze żyć. Jeśli się nie wie, na czym polega dobro wspólne w Ojczyźnie, to nie można tego dobra realizować i tworzyć prawa, które do tego dobra prowadzi – mówił prof. Paweł Skrzydlewski.

Po wykładzie odbyła się Msza św., a następnie uczestnicy wydarzenia udali się na drugą część Spotkania Akademickiego - występy kulturalno-patriotyczne.
W uznaniu wkładu Uczelni w promocję miejsca i przywrócenie tradycji, prezes Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny Andrzej Fus wręczył prof. dr. hab. Waldemarowi Martynowi - pierwszemu rektorowi PWSZ w Zamościu, dr. hab. Andrzejowi Samborskiemu - rektorowi PWSZ/UPZ i kanclerzowi Uczelni Jerzemu Kornilukowi pamiątkowe grawertony "za przywrócenie tradycji pobytu profesorów Akademii Zamojskiej w kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, ufundowanego przez rektora Andrzeja Abreka i współorganizację Spotkań Akademickich w Bukowinie".  

W swoim wystąpieniu Jan Gałan ze Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny podkreślał rolę wyróżnionych osób w organizację Spotkań Akademickich w Bukowinie, które mają już kilkunastoletnią historię.

Pierwsze Spotkania Akademickie w Bukowinie odbyły się 22 czerwca 2008 roku. Nastąpił wówczas symboliczny powrót profesorów do Bukowiny. Odbyło się wyjazdowe posiedzenie Senatu Uczelni, który podjął uchwałę pt. "Dziękczynienie akademickie, jako wotum Bogu i miejscowemu społeczeństwu za wielowiekowe wspieranie Akademii Zamojskiej". Od tamtej pory wydarzenie w Bukowinie odbywa się co roku.

Bukowina była wsią należącą do kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Kilka lat po założeniu Akademii Zamojskiej, kanclerz Jan Zamoyski przeznaczył Bukowinę, jako wieś, która dostarczała Akademii dochodów i była miejscem wypoczynku profesorów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
potencjalny student 18.11.2021 19:44
ile semestrrw tej cerkwi u enerytowanych profesorków ?

PARANOJA 18.11.2021 19:46
Za komuny wstydziliście sie swojej wiary a teraz nawet niektórzy chwalą sie ze ich rodzina w UPA DZIAŁAŁA HAHAHAH I TO NA POLSKIEJ ZIEMI

Zamościanka 18.11.2021 11:31
Brawo Akademia! Zobaczcie ile się dzieje na nowo reaktywowanej uczelni: konkursy, wykłady, konferencje!!!! Powodzenia!

Brawo wy o system potraficie wydoić 16.11.2021 18:25
Gdzie maseczki przed tą kaplicą ? No i nagrodzeni po palmtopie dostali to sie chwalą hahaha. To w ramach szkolenia czy 500/300+ hahahah . Pomoc ubogim pewnie.

Polak 17.11.2021 13:52
Zazdrościsz? Malkontencja czy kompleksy?

free 24.11.2021 12:38
Bo to są normalnie myślący ludzie! Dlatego bez masek.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KubaTreść komentarza: Ja bym chciał od autora tekstu adres OHZu w którym polują na wilki? Ten artykuł to kupa bzdur! Ale myślę że artykuł sponsorowany przez obecna władzę. Pan Drożała ma podobną wiedzę jak autorData dodania komentarza: 26.04.2024, 15:13Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: ZamoscianinTreść komentarza: Wszystkich, którzy osiągnęli wiek emerytalny - zwolnić żeby mlodzi mogli podjąć pracę, a Wydzial Geodezji cały wymienić!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:08Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: ZamoscianinTreść komentarza: Nowy prezydent powinien przeszkolić niektórych pracowników odnośnie traktowania klientów.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 13:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: zomoTreść komentarza: Policyjna służba często udowadnia, że motto Pomagamy i Chronimy to nie jest pusty slogan. A rolników i protestujących Polaków uczciwie i PO ludzku Pałujemy i Gazujemy !!!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:34Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Pewnie chcieli jej wlepić mandat lub zabrać do wytrzeźwiałki bo liczyli że jest pijana ! Inaczej by na nią nie zwrócili uwagi i nie podeszli ! Po za tym nie róbcie z nich Bohaterów ! Od tego są jak d...... od Zrania ! Po za tym do nich nikt nie ma już zaufania ani szacunku , to psy 13 grudnia ! Wstyd być Policjantem, wstyd mieć kogoś ze znajomych w Policji !!!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:32Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Śmieszne zalecenia: jak widzimy .... Tylko, że akurat policja wybiórczo widziData dodania komentarza: 26.04.2024, 11:47Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILM
Reklama
Reklama