Na ratunek nagrobkom. Kwesty na cmentarzach. Gdzie się odbędą?

  • 30.10.2021, 06:33
  • par, wd, lew
Na ratunek nagrobkom. Kwesty na cmentarzach. Gdzie się odbędą?
Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski i Łukowa – to miejscowości, w których na Wszystkich Świętych planowane są kwesty na rzecz ratowania najcenniejszych zabytków cmentarnych. Organizatorzy liczą, że nekropolie nie zostaną w ostatniej chwili zamknięte.

Doroczna kwesta na rzecz ratowania nagrobków na zamojskiej nekropolii planowana jest 1 listopada. Jej organizatorem jest Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Mamy nadzieję, że z uwagi na sytuację epidemiczną w województwie lubelskim cmentarze nie zostaną zamknięte na Wszystkich Świętych i będziemy mogli kwestować – usłyszeliśmy od jednego ze społeczników.

Hrubieszów

W Hrubieszowie 1 listopada kwestować będzie około 40 wolontariuszy. Kwestujący będą czekali na ofiarodawców przy bramach cmentarza od ul. Nowej i Kolejowej, a także przy wejściu w sąsiedztwie pobliskich supermarketów. Zbiórka będzie prowadzona od godz. 9 do godz. 15. Udział w zbiórce zapowiedzieli pracownicy instytucji kultury, młodzież z hrubieszowskich szkół i harcerze. Podobnie jak w ubiegłych latach w kwestę będą zaangażowani urzędnicy, twórcy i regionaliści. Datki będą zbierane do specjalnie przygotowanych puszek z logo Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie. Sztab Komitetu podczas kwesty będzie się mieścił w Szkole Podstawowej nr 1. Tam wolontariusze będą mogli się napić gorącej herbaty i kawy.

Tegoroczna kwesta jest piętnastą zbiórką pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków na hrubieszowskim cmentarzu. W ubiegłym roku zbiórkę odwołano z powodu epidemii COVID-19. Dotychczas zebrano w sumie ponad 133,6 tys. zł. Pozyskano także 13 tys. zł dotacji od Lubelskiego Konserwatora Zabytków. Do tej pory odrestaurowano 35 nagrobków, grobowców i krzyży. W przyszłym roku Społeczny Komitet Ratowania Zbytków Cmentarza w Hrubieszowie zamierza odrestaurować nagrobek Mieczysława Polaczka, byłego burmistrza tego miasta pod zaborem austriackim (w latach 1915-1917), a zarazem prezesa Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego (w latach 1915-1918).

Tomaszów Lubelski

To będzie już IX Tomaszowska Kwesta pod hasłem "Odnawiamy żołnierskie groby i miejsca pamięci", którą patronatem honorowym objął burmistrz miasta. We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny na cmentarzach w Tomaszowie będą zbierane pieniądze na renowację i remont mogił żołnierzy, partyzantów poległych podczas II wojny światowej, ale też zabytkowych grobów.  

 – Z ostatnich zbiórek mamy jeszcze niewykorzystane ok. 45 tys. zł, które zechcemy połączyć z tym, co uzbieramy teraz. Za większą kwotę uda się więcej zrobić – mówi Andrzej Dziuba odpowiedzialny za organizację kwesty. 

Wolontariuszami 1 i 2 listopada będą m.in. samorządowcy, w tym burmistrz Wojciech Żukowski, poseł Tomasz Zieliński, radni miejscy, mieszkańcy miasta, harcerze, społeczność uczniowska, strzelcy ze Związku Piłsudczyków RP. 1 listopada na cmentarzu parafialnym (w tym wojskowym) kwesta potrwa od godz. 9 do 18. Na miejskim wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać od godz. 9 do 16.30. 2 listopada na obu cmentarzach pieniądze będą zbierać chętni uczniowie szkół podstawowych nr 1, 2 i 3 z Tomaszowa, w godz. 9-13. Każdemu będą wręczać ulotki, na których można będzie napisać, jaki pomnik, grób warto poddać renowacji. Te podpowiedzi można oddać kwestującym, można też później zadzwonić do Urzędu Miasta i tam zasugerować na co przeznaczyć pieniądze z tegorocznej kwesty. Będą one brane pod uwagę.

Łukowa

W Łukowej to będzie już 20. kwesta na ratowanie pomników. Oprócz datek do puszek organizatorzy będą rozprowadzać też cegiełki w formie filmu na DVD o cmentarzach w gminie Łukowa.

Społeczna inicjatywa ratowania najcenniejszych zabytków cmentarnych w gminie Łukowa została zapoczątkowana w 2002 r. jako pierwsza na Zamojszczyźnie. Od tamtej pory – dzięki hojności ofiarodawców – udało się odnowić 120 figur, pomników i nagrobków na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu. Podczas zbiórek zebranych zostało 164 305 zł. Do tego trzeba dodać ok. 1 600 zł zebranych w zeszłym roku głównie online, bo tradycyjna kwesta nie odbyła się z uwagi na pandemię. Za te pieniądze została naprawiona zbiorowa mogiła na łukowskim cmentarzu, w której spoczywają trzy rodziny z Osuch, zamordowane przez Niemców 24 czerwca 1944 r.

Całością spraw organizacyjnych i porządkowych związanych z działalnością Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w gminie Łukowa zajmuje się w dyrekcja i pracownicy GOK w Łukowej. – W tym roku 40 kwestarzy i tyle samo wolontariuszy zbierać będą pieniądze do puszek przez dwa dni: 31 października i 1 listopada – mówi Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej. – Przygotowaliśmy też cegiełkę w formie krótkiego filmu o 6 cmentarzach z terenu gminy. Cena wyjściowa to 20 zł.

par, wd, lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Idealiści a żaden z nich czysty
Idealiści a żaden z nich czysty 07.11.2021, 17:21
Spokojna wasza rozczochrana po nas i po nagrobkach za kilkanaście mil lat pozostanie spalona słońcem pustynia. To po co sie spuszczacie nad wielkosą i okazałścią grobobów hahhha. Jak ebane mrówki nad budową mrowiska co człowiek zadepcze
Wołyniak
Wołyniak 05.11.2021, 19:44
Groby moich przodków dawno temu
ukraińcy zaorali to nic nie dam na upamiętnienie jakiegoś ukraińca ani nikogo, kto był za banderowskim majdanem . Nuie ma moich przodków , Kolejne rządy o tym zapominają, Nawet o ebanym zadośćuczynieniu rodzinom za majątki. To nie ma upamiętnienia dla innych. !!!!! Zwł aszcza tych co spiedolili z kraju w obliczu wojny na cieple posadki w rządzie w Londynie hahahah Sie zdziwili jak ich kraj olał
 Dawca
Dawca 05.11.2021, 18:20
Ja dam na Marchlewskiego na alei zasłużonych na Powoązkach
Kwestionariusz
Kwestionariusz 02.11.2021, 19:36
Mieczysław nie zbiera ??????????
Prawda o pamięci przodków
Prawda o pamięci przodków 30.10.2021, 21:58
Pamięć o przodkach to podstawa. Biegi pamięci itd. Widziałem ile karteczek grobów do likwidacji bo nie opłacone. Wychodzi na to ze podstawa to kasa, nawet po śmierci, a pamięć sie nie liczy. I to groby przy samej kaplicy na które ktoś pewnie z nowobogackich się czai hahahah Pamięć śmiechu warte to zarabianie na zmarłych i grobach. Na uj mi jakiś bieg pamięci jak groby dziadków likwidują bo kasy szukają

Pozostałe