Wielkie śledztwo dziennikarzy. Tak się zarabia wspierając rząd

  • 27.09.2021, 15:18
  • News4Media
Wielkie śledztwo dziennikarzy. Tak się zarabia wspierając rząd gov.pl
„Kariera Mateusza Morawieckiego nie była przypadkowa.” – tak twierdzą dziennikarze trzech dużych redakcji, którzy wspólnie przeprowadzili śledztwo, mające ujawnić, w jaki sposób premier budował swoje polityczne zaplecze.

Wspólne działanie

Na co dzień konkurujące ze sobą o uwagę czytelników redakcje "Gazety Wyborczej", "Onetu" i "Radia ZET" postanowiły połączyć siły, aby prześledzić drogę premiera Mateusza Morawieckiego do miejsca, które zajmuje obecnie w polskiej polityce. Chodzi o siatkę osób związanych ze Zjednoczoną Prawicą, której alianse z państwowymi spółkami mają być nieprzypadkowe. Swoją rolę w opisywanym raporcie odegrali też wicepremier Jacek Sasin, poseł Joachim Brudziński i szef MON Mariusz Błaszczak.

„Ponad 50 dziennikarzy przez ponad cztery miesiące badało ponad tysiąc spółek. To pierwsza tak duża współpraca śledcza polskich mediów. Razem pokazujemy ogromną skalę korupcji politycznej, do której obecna władza wykorzystuje państwowy majątek. Potwierdziliśmy do tej pory, że przynajmniej 900 z nich ma związki z politykami Zjednoczonej Prawicy.” – wyjaśnia „Gazeta Wyborcza”.

Po nitce do kłębka

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że osoby zatrudnione w państwowych spółkach i firmach, miały znaleźć się w nich w zamian za utrzymanie pozycji prezesa rady ministrów. Powiązania te dziennikarze nazwali „księstwami Zjednoczonej Prawicy”. Z szeregu publikacji dowiadujemy się, że chodzi o stanowiska w takich spółkach jak Grupa Lotos, PZU, LOT, PKP, PKP Intercity, PKN Orlen czy KGHM. Niektóre powiązania rzekomo pochodzą jeszcze z czasów, kiedy obecny premier zajmował wysokie stanowisko w Banku Zachodnim WBK.

„Wyborcza” opisuje, że Morawiecki porzucił karierę bankową, aby stanąć na czele rządu. Przez sześć kolejnych lat miał budować swoje środowisko i umacniać pozycję, właśnie poprzez tworzenie rzeczonych „księstw”. „To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie grupa oddanych osób pracujących dla niego, a może przede wszystkim na niego.” – ocenia dziennik.

Nie tylko Morawiecki

W opublikowanym dziś wyniku śledztwa padają również nazwiska innych polityków. Dziennikarze uważają, że wicepremier Jacek Sasin oddelegował do zarządzanych przez siebie spółek blisko 40 osób. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rzekomo zapewnił posady 25 osobom. Z kolei posłowi Joachimowi Brudzińskiemu wdzięcznych może być niespełna 30 osób, które mają robić dzięki niemu karierę finansowaną z publicznych pieniędzy. Lojalność ma opłacać się również członkom Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz politykom związanym z partią Jarosława Gowina. Po odejściu z rządu tego drugiego, jego ludzie mają współpracować z PiS, aby utrzymać finansową sielankę.

Nad wszystkim czuwa rzekomo Jarosław Kaczyński. „To on decyduje, kto zostaje baronem z największą pulą posad do rozdania. W ten sposób prezes PiS utrzymuje trwałość Zjednoczonej Prawicy.” – czytamy w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hrabia Cjano
Hrabia Cjano 29.09.2021, 12:54
Ha,ha,ha! Wybiórcza, Onet i Zet - wszystko jasne,ale detektywy, boki zrywać. Wiadomo, że antypisowcy i hejciarze, śledczy od siedmiu boleści.
MAGDA
MAGDA 28.09.2021, 13:20
Tak doprowadził rząd PIS u na czele z Morawieckim i Kaczyńskim do ogromnych cen żywności ogromnych cen paliw energii opłat za śmieci podwyższając tłustym kotom nawet po 9 tyś mieś. a najniższą płace dla roboli 210 zł na mieś. ogromny NEPOTYZM POLSKA będzie ale w RUINIE i BIEDZIE
Kit
Kit 29.09.2021, 01:39
A co robią włodarze z księstw gminnych i małomiasteczkowych?
Boso plus  miska  zupy
Boso plus miska zupy 28.09.2021, 01:37
Po prostu mamy Polskę w Ruinie . Polski Ład to brak planowania logicznego , brud , plus drogi prąd ,praca na czarno ,inflacja .Mieszkania dla bogatych i oto tym cwaniakom z Solidarności chodziło . Ich kamienice a ludzi ulice .Komuniści byli o niebo mniejszymi złodziejami .Tak już mamy wyzysk jak w czasach kolonialnych ,talerz zupy ,mieszkanie w norze wynajętej i jak tu żyć wodzu Kaczyński z twoim Matuszem Pinokiem
???
łatwo cudzą kasą dysponować
łatwo cudzą kasą dysponować 28.09.2021, 00:00
Wyebala ta solidarność Polaków na cacy. Jedni synalkowie porobili sie bankowcami inni wyjechali z podziemia flotą cieżarówek a byli kanalażami ze nie wspomne o elektryku z Popowa . Niektórzy sie dorobili ebani na transformacji ustrojowej i teraz wnukom po 500+ 300+ rozdajabo sami na to zapracowali hahahha Ebana hydra co odrasta
Bez jaj
Bez jaj 27.09.2021, 23:34
Panie Mateuszu wypromował sie Pan na ojcu pewnie jako Solidarność walcząca w opozycji do Wałęsowskiej solidarności a ogólnie to pana wspierał obcy kapitał . jaki to był bank ? Ktos co wprowadzał obcy kapitał zeby rozpiedalać nasz teraz pisze o patriotyżmie ? Mateuszku Pomyśl bo kolejnym razem na was nie zagłosuje . Juz sie spażyłem na tym. Wydajecie cudzą kase chwalicie sie wzrostem z niby przemytu co c-ovid zastopował. Widze taka sama mafia jak za PO bo mi nic sie nie zmieniło po za cenami co wyebało je w kosmos. Ale bankier na to nie zwraca uwagi. Bo on rządzi teraz hahhaha
ebana  rozrzutność
ebana rozrzutność 27.09.2021, 23:25
Tak się na Polakach narąbią, wspierając banki. Chyba tylko u nas są tak wysokie koszty utrzymania rchunków . Ebany Fedeks krytykujecie z gran? icy jak do Unii nie występujecie z prośbą o wsparcie. Piedolić system bankowy co żeruje na Polakach. Jak ebani, zbierali kasę na budowę banków, to dawali po 15% na lokaty. Panie Morawiecki jak żyć jak Pan jest w tej grupie trzymających kasę i zapowiadał pan walkę z nimi? No i okrągło stołowy brat piedoli tyle o sprzedaży Polski w tym okragłym stole a jeden z Kaczyńskich też nas sprzedał. Co za to dostał ? Redakcje ? Piepszeni nowobogaccy po tych post komunistach. Nie mam dzieci i mam płacić na wasze, bo stać was na to było ebane 500+ dajecie swoim wnukom i qurom co mieliście je ? Ja za to płace a wy żyjecie jak pączek w maśle, udając błazna w TVP ???????????????? Wskaż palmy a co ja ebany pikuś rzadowy co palmu za państwowa kase ogląda ? litości z tym potwierdaniem ze nie jestem robotem
Taka wasza solidarność  jak Bolek w totka  kase zdobywał
Taka wasza solidarność jak Bolek w totka kase zdobywał 27.09.2021, 23:40
Potrafią sie niektrzy bawić za kase ludzi co pracują . Jak za ebanego PRL i jeszcze siedzą komuchy i na tych stołkach co za komuny dostali i piedolą teraz na komune hahah Dwulicowe ścierfa
Piepszeni bywalcy klubów  Go Go
Piepszeni bywalcy klubów Go Go 27.09.2021, 22:30
Dlaczego nasz mądry rząd co zarabia na pamięci tych co spiedolili do GB jako Rząd na uchodzctwie nie poprosi Uni i pomoc na granicy z Białorusia tylko zbiera krytyki ? Mentalność ebanego kozaczka polaczka co w du...pie ma inne kraje. Żeby grać mądrze trzeba mądrze mysleć po nad podziałami. Z ułańską fantazją i mentalnością oficera synalka dziedzica z lat 30 pojedziecie jak w 39. Jak dziady do GB udając polski rząd hahahah jak ten TataIvr można tak od 30 roku wymieniać tych zdrajców co na ich formacje teraz sie powołuje nwm v RP bo za kwacha była IV uj wie teaz jaki rozbiór mamy. Mi sie nie polepsza a zaczynam wpiedalać kase na 500+qurfy co sie tylko puszczały i nic nie robiły no i 300+ chyba to można połączyć. To gdzie ten rozwój jak same qurfy sie rozwijają? Rządzącym znudziła sie obsada klubów ze na emeryture wysłali ?

Pozostałe