Jak powiat tomaszowski się spisuje

  • 27.08.2021, 07:00
  • wd
Jak powiat tomaszowski się spisuje Fot. pixabay.com
Trwa Narodowy Spis Powszechny. Do tej pory w pow. tomaszowskim najwięcej mieszkańców spisało się w gminach: Krynice, Łaszczów, Susiec i Telatyn i Jarczów. W tej ostatniej spisanych obywateli ostatnio przybyło dzięki uruchomieniu mobilnego punktu samospisu.

Jak poinformował Urząd Statystyczny w Lublinie, tylko w dniach 9-15 sierpnia odsetek osób spisanych w gm. Jarczów wzrósł o 13,12 proc. To był rekordowy przyrost na tle województwa. Zapewne udało się to dlatego, że gmina Jarczów zorganizowała w każdej miejscowości mobilny punkt samospisu. 

 – Narodowy spis rozpoczął się w kwietniu, mamy sierpień. Zauważyliśmy, że mieszkańcy nie odnaleźli się w Internecie z różnych względów. Dlatego podjęliśmy działania, by umożliwić im spisanie się w terminie – tłumaczy Tomasz Tyrka, wójt gm. Jarczów. Mobilne punkty samospisu uruchamiano codziennie w innej miejscowości w gminie, najczęściej w świetlicach.

– W miejscowości Plebanka w ciągu dnia spisali się prawie wszyscy mieszkańcy. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – cieszy się Tomasz Tyrka.

Do 16 sierpnia po tym jak mobilny punkt samospisu odwiedził już 12 wiosek w gminie, wójt miał informacje, że spisało się 2218 osób, co daje 66,5 proc. mieszkańców. To powyżej średniej powiatowej i wojewódzkiej, które nie przekraczają 60 procent.

W powiecie tomaszowskim najwięcej mieszkańców spisało się w gminie Krynice. Najmniej w gminach Rachanie i Tarnawatka. Wszyscy muszą zdążyć się spisać do 30 września.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony jest raz na 10 lat. Spisanie się to powinność każdego obywatela. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna w wys. nawet 5 tys. zł.

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe