Nie klikajcie w te linki!!! 32-latka straciła 5 tys. zł

  • 20.08.2021, 12:45
  • ak
Nie klikajcie w te linki!!! 32-latka straciła 5 tys. zł Fot. pixabay.com
Niemal dzień w dzień piszemy o tych oszustwach. Za każdym razem policja apeluje o rozwagę i ostrożność, a mimo to wciąż są ludzie, którzy dają się nabrać. Tym razem padło na 32-latkę z gminy Miączyn.

Kobieta została oszukana, gdy na jednym z portali internetowych wystawiła na sprzedaż dziecięce ubranka. Na kupca nie musiała długo czekać. Szczegóły zostały uzgodnione i na skrzynkę sprzedającej trafił link, który miał umożliwić jej otrzymanie zapłaty. Kobieta weszła w niego, a później zgodnie z dyspozycjami systemu wprowadziła dane z karty bankomatowej, kwotę zgromadzonych na rachunku pieniędzy oraz dane logowania do konta

– Po tym otrzymała wiadomość – kod potwierdzający rejestrację nowego urządzenia. Podała również i ten kod. Otrzymała kolejnego smsa z informacją o błędzie i wygenerowanym nowym kodem. Ponownie wpisała nowy kod. Po chwili zalogowała się na swój rachunek bankowy i zauważyła trzy wypłaty z konta na łączną kwotę 5 tysięcy złotych – relacjonuje przebieg zdarzeń Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Wtedy 32-latka zatelefonowała do banku i w rozmowie z konsultantem dowiedziała się, że padła ofiarą oszusta. Zablokowała co prawda dostęp do swojego konta, jednak było już za późno, aby odzyskać pieniądze. Sprawę zgłosiła policji.

Komenda sprawę przyjęła, a funkcjonariusze powtarzają kolejny raz swoje apele.

  • Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupieniem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin to nie przekazujmy ich. Prawdopodobnie jest to oszustwo.
  • Dobrym sposobem na ochronę przed utratą wszystkich zgromadzonych na rachunku oszczędności jest również zmniejszenie dziennego limitu wypłat z konta. Warto też rozważyć założenie odrębnego rachunku – konta roboczego i przeznaczenie go do obsługi tego typu transakcji. Na rachunku roboczym też należy ustawić odpowiednie limity dziennych transakcji.
  • Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności działanie osoby kupującej wzbudza nasze wątpliwości - należy natychmiast wycofać się i sprawdzić stan swojego konta.

 

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe