Widzisz pijanego kierowcę? Dzwoń po policję. One to zrobiły

  • 21.07.2021, 09:00
  • ak
Widzisz pijanego kierowcę? Dzwoń po policję. One to zrobiły Fot. policja.pl
Dzięki obywatelskiej postawie dwóch pań udało się wyeliminować z dróg trzech pijanych kierowców.

Pewna 22-latka wzięła do ręki telefon i zadzwoniła po policję, gdy w jednej z wiosek pod Zamościem spostrzegła jadący dość chaotycznie ciągnik rolniczy. Pojazd przemieszczał się bardzo szybko od lewego pobocza po prawe, a nagle, bez włączenia kierunkowskazu, skręcił na podwórko, zajeżdżając kobiecie drogę.

Czytaj także: Czujni obywatele wskazali policji pijanych kierowców

Mundurowi byli na miejscu niedługo po zgłoszeniu. Zatrzymali traktorzystę do kontroli. Wynik nie pozostawiał złudzeń: 28-latek z gminy Zamość miał w organizmie ponad 3,5 promila alkoholu, nie miał natomiast uprawnień do kierowania takim pojazdem, a ciągnik nie przeszedł badań technicznych.

Inna kobieta zatelefonowała do komendy, kiedy sama już uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy, zabierając mu kluczyki. Mężczyzna przyjechał na stację paliw w Łabuńkach Pierwszych razem z kolegą. Gdy wysiedli z samochodu, od razu było widać, że obaj są nietrzeźwi. Zatankowali i ruszyli w dalszą drogę, po chwili zatrzymali się na poboczu i zamienili miejscami w aucie. 

– Zgłaszająca z koleżanką wykorzystały ten moment, podbiegły do audi i uniemożliwiły im dalszą jazdę zabierając kluczyki. Następnie powiadomiły służby – relacjonuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Funkcjonariusze, którzy przyjechali na wezwanie, przebadali alkomatem obu mężczyzn. 22-latek z gminy Łabunie, który audi przyjechał na stację paliw, miał ponad promil alkoholu w organizmie, jego znajomy, 19-latek z Zamościa ponad 2 promile i nie posiadał prawa jazdy.

Pijanych za kierownicą nie brakuje, ale są ludzie, którzy reagują na takie sytuacja

Na jeździe pod wpływem alkoholu wpadł również 29-latek z gminy Zamość. W Jacni jechał z nadmierną prędkością, co zwróciło uwagę patrolu z ruchu drogowego. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna pędził przez wieś po pijanemu. Miał prawie 1,5 promila, nie miał uprawnień do kierowania, ale za to obowiązywał go wydany przez sąd 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów. 

Wszyscy ci panowie, którzy za kółkiem siedli po kilku głębszych staną przed sądem i poniosą konsekwencje swojego zachowania. Kodeks karny za jazdę na „podwójnym gazie” przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, utratę prawa jazdy oraz obowiązek zapłaty na wskazany cel określonej kwoty pieniędzy. Niestosowanie się do sądowego orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów też jest przestępstwem, za które można trafić do więzienia nawet na 5 lat.

– Jednak nietrzeźwy kierujący swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem może spowodować znacznie tragiczniejsze sytuacje. Ktoś przez niego na drodze może stracić zdrowie, a nawet życie. Dlatego też reagujmy widząc nietrzeźwych kierowców i powiadamiajmy służby. Taki telefon możemy zapobiec tragedii – podkreśla Krukowska-Bubiło.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe