Zamość: Światowa sława w Alei Sław

  • 19.06.2021, 08:05
  • wd
Zamość: Światowa sława w Alei Sław Fot. stalowemiasto.pl Zbigniew Małkowicz
Na czternastej tablicy pamiątkowej w Alei Sław na ul. Grodzkiej znajdzie się nazwisko Zbigniewa Małkowicza – zamościanina, kompozytora i dyrygenta związanego od kilkunastu lat z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego. Jej odsłonięcie już 2 lipca.

Zbigniew Małkowicz pochodzi z Zamościa, a aktualnie mieszka w Poznaniu. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu i Akademii Muzycznej w Warszawie w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej. W latach 1986-1994 pracował jako dyrygent w Teatrze Muzycznym "Roma" w Warszawie. Od 1997 do 2000 roku był dyrygentem i aranżerem w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W latach 1998-2002 był dyrygentem, aranżerem i doradcą muzycznym w Teatrze Muzycznym "Capitol" we Wrocławiu. Przez 12 lat był też dyrygentem, aranżerem i kierownikiem muzycznym jednej z europejskich agencji koncertowych. W 2003 r. założył Zespół Muzyki Sakralnej „LUMEN”. W 2007 otrzymał stopień doktora sztuki. W tym roku obchodzi 15-lecie pracy z orkiestrą symfoniczną i 35-lecie pracy twórczej.

O tym, by teraz to właśnie Małkowicz dołączył do zacnego grona ludzi kultury uhonorowanych pamiątkową tablicą na ul. Grodzkiej, zdecydowała kapituła. 

W zamojskiej Alei Sław swoje ślady butów na wykutych w brązie tablicach odcisnęli już: Jan MachulskiJan "Ptaszyn" WróblewskiKrzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian KoniecznyPaweł DudzińskiBeata ŚcibakównaJan EnglertTadeusz Wicherek i Zespół VOXMałgorzata DybowskaMaria Sarnik-Konieczna. Wszyscy swoją działalność twórczą związali z naszym regionem, na stałe wpisali się w jego historię, a uhonorowani zostali za zasługi dla rozwoju i promocji Zamościa i woj. lubelskiego. 

Pomysł stworzenia Alei Sław narodził się w 2008 roku. Jego autorką jest Teresa Madej. Tablice wykonuje rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Czternasta już tablica zostanie odsłonięta przez bohatera tegorocznej edycji Alei 2 lipca o godz. 16.

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe