Remont starego domu

  • 27.03.2021, 08:06
  • wd
Remont starego domu Fot. pixabay.com
Stare domy mające co najmniej kilkadziesiąt lat są teraz bardzo popularne na rynku wtórnym. Przede wszystkich ze względu na ich cenę. Kupno domu do remontu, ale stojącego na dużej działce w dobrej lokalizacji, jest znacznie bardziej opłacalne niż kupno pustej działki i budowa domu od podstaw.

Inwestor kupujący stary dom zawsze musi się liczyć z ogromnym remontem. Najlepiej jest go zlecić profesjonalistom, którzy dokładnie sprawdzą co wymaga wymiany.

W starych drewnianych domach zwykle konieczne jest zrobienie wentylacji, ocieplenia czy izolacji przeciwwilgociowej od podstaw. Dach może być uszkodzony, a wtedy nie wystarczy jego ocieplenie, ale trzeba też wzmocnić strop, konstrukcję dachu i wymienić pokrycie.

Do remontu będzie w takim domu zapewne także komin. Nie zawsze wystarczy go tylko wyczyścić. Stare kominy wymagają szczególnej uwagi, ponieważ wraz z upływem lat ulegają działaniu szkodliwych warunków atmosferycznych i wysokiej temperatury. Jeśli komin jest uszkodzony na całej wysokości, można umieścić wewnątrz wkład kominowy o odpowiedniej średnicy. To też zadanie specjalistów, którzy zdecydują, czy nie lepiej zbudować nowy przewód kominowy. Przy okazji trzeba zadbać o odpowiednią wentylację. Warto pomyśleć o mechanicznej z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem), która nie tylko zagwarantuje stałą wymianę powietrza w domu bez konieczności otwierania okien, ale też zmniejszy koszty ogrzewania domu. Wymiana nieszczelnych okien i drzwi to też konieczność, o której nie będziemy się rozpisywać.

Wiele z prac remontowych wymaga zgłoszenia w odpowiedniej instytucji (starostwo lub urząd miasta/gminy), a nawet uzyskania pozwolenia na budowę czy przebudowę. Dlatego, żeby nie wpędzić się potem w kłopoty, warto dowiedzieć się czy np. dobudowa werandy, instalacja schodów wewnętrznych czy wymiana grzejników nie wymaga jednego z nich. 

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Darek_zmc
Darek_zmc 27.03.2021, 20:20
debil chyba to pisał......

Pozostałe