Zatrzymani nielegalni migranci i organizator przerzutu

  • 23.03.2021, 15:00
  • Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG
Zatrzymani nielegalni migranci i organizator przerzutu Fot. NOSG
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch nielegalnych migrantów oraz organizatora tej wyprawy.

17 marca br., patrol Straży Granicznej z Dołhobyczowa zatrzymał w pobliżu granicy państwowej, trzech mężczyzn. Jak ustalono, podczas prowadzonej kontroli, wszyscy legitymowani to obywatele Ukrainy. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn, dokonało wcześniej nielegalnego przekroczenia tzw. zielonej granicy państwa z terytorium Ukrainy do Polski. Dodatkowo nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP.

W trakcie prowadzonych wyjaśnień, oświadczyli funkcjonariuszom,  iż przekroczyli nielegalnie granicę z zamiarem podjęcia zatrudnienia w Polsce lub Niemczech. Kolejny  zatrzymany mężczyzna, przyjechał samochodem po odbiór migrantów. Z dokumentów pobytowych kierowcy wynikało, iż przebywa on w Polsce legalnie.

W sprawie wszczęto postepowanie przygotowawcze, dotyczące organizowania wbrew przepisom przekraczania granicy państwowej. Obywatel Ukrainy podejrzany o organizowanie nielegalnej migracji, po zakończeniu wobec niego czynności procesowych został zwolniony. Na poczet przyszłej kary zabezpieczono ujawnione przy mężczyźnie środki finansowe w kwocie 850 EURO.

Organizowanie innym osobom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom usankcjonowane jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat. Natomiast dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwową, przekazano służbom granicznym Ukrainy.

Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe