Dziś jest Światowy Dzień Konsumenta

  • 15.03.2021, 07:03
  • Źródło: UM Zamość
Dziś jest Światowy Dzień Konsumenta Fot. pixabay.com
15 marca, a więc dzisiaj przypada Światowy Dzień Konsumenta znany też jako Światowy Dzień Praw Konsumenta. W tym roku jest poświęcony zakupom w sieci.

Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest 15 marca, ponieważ tego dnia w 1962 r. John F. Kennedy sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów do: informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. 

 

Miejski Rzecznik Praw Konsumenta w Zamościu przypomina, że konsument ma prawo do:

- uczciwej i jasnej ceny

- bezpiecznych produktów

- rzetelnej informacji o ofercie

- a także do bezpłatnej pomocy prawnej, gdzie możesz dowiedzieć się m.in. o zasadach składania reklamacji, różnicy pomiędzy rękojmią a gwarancją, czy o prawie do odstąpienia   od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Jeśli decydujesz się na zakup przez Internet, wcześniej należy sprawdzić:

- Czy sprzedawca jest przedsiębiorcą. Jeśli nie jest, prawo konsumenckie nie będzie miało zastosowania.

- Czy na stronie sklepu internetowego jest regulamin. Jeśli nie ma – najlepiej nie kupować, bo nie wiadomo jakie zasady sprzedaży stosuje sprzedawca. Jeśli jest, należy zapoznać się z jego treścią.

- Czy na stronie sklepu są kompletne informacje o sprzedawcy. Brak pełnej nazwy, siedziby czy danych kontaktowych może oznaczać, że sklep chce coś ukryć, np. że ma siedzibę poza Unią Europejską. Podawanie danych i adresu przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy, na którego rzecz działa jest ustawowym obowiązkiem. Lepiej nie robić zakupów u nierzetelnych podmiotów.

- Czy sklep ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym – w takim przypadku obowiązują bardzo podobne prawa konsumenckie jak w Polsce, a w dochodzeniu roszczeń pomoże Europejskie Centrum Konsumenckie działające przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  

- Jak długo trzeba czekać na dostawę. Zgodnie z unijnymi przepisami towar powinien być dostarczony w ciągu 30 dni. Wydłużenie tego terminu może być sygnałem, że mamy do czynienia z dropshippingiem tj. towar sprowadzany spoza Unii Europejskiej – np. sprzedawca z Azji.

- Czy sklep ma dobrą renomę, czy nie ma negatywnych komentarzy na forach internetowych lub niezależnych portalach z opiniami. Należy zwróć uwagę na czasową ciągłość opinii, szczególnie na to, kiedy wpisano ostatnie pozytywne komentarze. Zdarza się, że oszuści podszywają się bądź wykupują witryny legalnych, uczciwych sklepów internetowych, które funkcjonowały w przeszłości, wykorzystując ich dobrą renomę.

- Czy cena nie jest zbyt niska? Należy upewnić się, czy nie za bardzo odbiega ona od wartości rynkowej i sprawdzić, czy uwzględnia cło i podatek.

- Czy podany jest adres na jaki należy wysłać towar w przypadku odstąpienia od umowy lub reklamacji.

Trzeba pamiętać, że na podstawie rękojmi sprzedawca odpowiada za oferowany towar. Niestety, w przypadku przedsiębiorców mających siedzibę np. w krajach azjatyckich  odstąpienie od umowy i reklamacje mogą być utrudnione, a odzyskanie pieniędzy nawet niemożliwe.   

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z miejskim rzecznikiem konsumentów pod numerem telefonu 84 677 24 22, 603374583 albo poprzez email: [email protected]

Źródło: UM Zamość

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe