Zamość: Polichromie będą jak nowe

  • 10.03.2021, 13:00
  • ak
Zamość: Polichromie będą jak nowe Fot. UM Zamość/Archiwum
Nikt nie wiedział, że istnieją. Na barokowe polichromie na ścianach dawnej Akademii Zamojskiej natrafiono przypadkiem, podczas remontu obiektu. Teraz wiadomo, że na odnowienie malowideł będą dodatkowe, niemałe pieniądze.

Miasto wystarało się o wsparcie na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort przyznał dotację w wysokości 810 tys. zł. 

Odkryte polichromie pochodzą z XVIII w., są wykonane w technice freskowej. Przedstawiają sceny z życia św. Jana Kantego, całość wzbogacają herby i emblematy. Dzięki dodatkowym pieniądzom, kompozycja malowideł zostanie zrekonstruowana. Z pewnością będzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających budynek dawnej Akademii Zamojskiej, trzeciej (po Akademii Krakowskiej i Wileńskiej) wyższej uczelni w Rzeczypospolitej. 

Przypomnijmy, że budynek powstał w latach 1639-1648 w stylu wczesnobarokowym na wzór kolegiów jezuickich dzięki fundacji kanclerza wielkiego koronnego Tomasza Zamoyskiego. W latach 1752–1765 na polecenie Jana Jakuba Zamoyskiego gmach przebudowano według projektu Jana Andrzeja Bema.

Dodajmy, że miasto jest w trakcie realizacji projektu „Rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej w Zamościu”. Jego realizacja zaczęła się jesienią 2019 roku, dzięki dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja zgodnie z pierwotnym założeniem miała pochłonąć ponad 42 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to ponad 23 mln zł. Kolejne odkrycia i stan techniczny budynku przysporzyły problemów wykonawcy, który w końcówce zeszłego roku odstąpił od umowy i opuścił plac budowy. Samorząd ogłosił nowy przetarg.

ak

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe