Potrzeba więcej rodziców

  • 28.02.2021, 06:16
  • wd
Potrzeba więcej rodziców Fot. pixabay.com
Bycie rodziną zastępczą to z jednej strony ogromne wyzwanie, z drugiej możliwość doświadczenia wyjątkowej radości i satysfakcji. Wiele dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swojej rodzinie naturalnej, potrzebuje kogoś, kto otoczy je wsparciem, miłością, akceptacją oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa. Niestety coraz mniej osób wyraża chęć i gotowość do pełnienia tej funkcji.

Rozmawiamy z Małgorzatą Zygmunt, psycholog PCPR w Biłgoraju.

- Rodzina zastępcza to specyficzna rodzina.

W polskim systemie pieczy zastępczej wyróżniamy pieczę zastępczą rodzinną i instytucjonalną. W ramach rodzinnej funkcjonują: rodziny zastępcze (spokrewnione, niezawodowe i zawodowe) oraz rodzinne domy dziecka. Rodzina zastępcza jest uważana za najlepszą formę opieki nad dzieckiem w sytuacji, kiedy nie może jej pełnić rodzina naturalna. Z założenia jest to forma czasowa, a dzieci mogą wrócić do swojej rodziny biologicznej pod warunkiem, że ta zacznie wypełniać swoje funkcje prawidłowo. Niestety w praktyce zdarza się to niezmiernie rzadko.

- Dzieci w pieczy zastępczej mają specjalne potrzeby. A czy wszystkie mają problemy?

Zadaniem rodziców zastępczych jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, otoczenie akceptacją i troską oraz właściwe rozpoznanie i zaspokajanie potrzeb. Dzieci, które trafiają do systemu pieczy zastępczej bardzo często mają za sobą trudne i traumatyczne doświadczenia takie jak porzucenie, zaniedbanie czy przemoc ze strony najbliższych. Odczuwają lęk, wstyd, poczucie winy, gniew, nieufność, samotność, smutek. Budują więc różne mechanizmy obronne, by jakoś poradzić sobie z emocjami i rzeczywistością, która jest ponad ich siły. To właśnie te mechanizmy, niewłaściwie rozumiane przez dorosłych, sprawiają, że dzieci postrzegane są jako takie, które „mają problemy”. Dlatego do pełnienia funkcji rodziców zastępczych należy się właściwie przygotować.

- Rodzina zastępcza musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Opiekunem zastępczym może być każda osoba dorosła, która od strony formalnej pozytywnie przejedzie proces kwalifikacji, wykaże się odpowiednią motywacją, niezbędnymi predyspozycjami osobowościowymi i umiejętnościami wychowawczymi oraz ukończy szkolenie, a od strony praktycznej będzie gotowa na podjęcie wyzwania, zaangażowanie, nieustanne pogłębianie swojej wiedzy na temat funkcjonowania dzieci z bagażem trudnych doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności wychowawczych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju jako organizator pieczy zastępczej na terenie powiatu biłgorajskiego zajmuje się naborem, kwalifikacją i szkoleniem kandydatów na rodziny zastępcze, monitoruje funkcjonowanie już istniejących rodzin zastępczych, diagnozuje oraz wspiera je w wypełnianiu obowiązków związanych z opieką nad dziećmi. Zapewnia również bezpłatną pomoc psychologiczną. Obecnie na terenie powiatu funkcjonują 63 rodziny zastępcze (2 zawodowe, 18 niezawodowych i 43 spokrewnione), w których przebywa łącznie 97 dzieci. Jednak potrzeby są o wiele większe.

Wszystkich bliżej zainteresowanych tematem zapraszamy do kontaktu.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju

ul. Bohaterów Monte Cassino 38

23-400 Biłgoraj

tel. 84 686 69 49

Pracujemy codziennie od 7.30 do 15.30

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe