Czy czytelnicy są zadowoleni z warunków życia?

  • 18.02.2021, 21:23
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Czy czytelnicy są zadowoleni z warunków życia?
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że Polacy w większości są zadowoleni z warunków życia w miejscu zamieszkania. Aż 63,1 proc. osób było na „tak”. Badani wskazali też oczekiwane kierunki rozwoju gmin, w których mieszkają. Są to atrakcyjna oferta spędzania wolnego czasu, silna gospodarka oraz sprawność i funkcjonalność gminy.

Badanie ankietowe zostało przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie 7153 respondentów. Ankieta miała na celu zbadanie opinii mieszkańców na temat stopnia ich zadowolenia z warunków życia oraz oczekiwanych przez nich kierunków rozwoju. Badaniem objęci zostali czytelnicy i czytelniczki 58 gazet lokalnych, w tym gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, które jest partnerem projektu „InForMe 2.0 – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

Chcą atrakcyjnie spędzać czas

Respondenci to zarówno kobiety (50,5 proc.), jak i mężczyźni (49,5 proc.) w znacznej części, bo w 53 proc. w wieku 30-49 lat. Grupa osób w wieku 19-29 lat stanowiła 21,4 proc. respondentów, 50-69 lat 18,4 proc., a w wieku 0-18 oraz 70 i więcej pozostałą część. 5,8 proc. ankietowanych mieszkało na terenie województwa lubelskiego.

W Polsce proporcja między osobami zadowolonymi a niezadowolonymi z warunków życia w miejscu zamieszkania wynosi 63,1 proc. do 30,1 proc., przy czym osób zdecydowanie zadowolonych jest 21,9 proc., raczej zadowolonych 41,2 proc., a zdecydowanie niezadowolonych 12,6 proc. oraz raczej niezadowolonych 17,5 proc. Jeśli chodzi o 3 najbardziej oczekiwane kierunki rozwoju gmin, aż 59 proc. ankietowanych wskazało na atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu (4218 respondentów). 4101 osób, czyli 57,3 proc. ankietowanych oczekuje od gminy silnej gospodarki, a 3828 osób, czyli 53,5 proc., sprawności i funkcjonalności gminy.

Identyfikują się z miejscem zamieszkania

Z ankiety jasno wynika, że Polacy identyfikują się z miejscem, w którym mieszkają. 48,4 proc. respondentów identyfikuje się z miejscowością, w której mieszka, 21,6 proc. z najbliższą okolicą, a nie miejscowością, a 9,7  proc. osób identyfikuje się z gminą.  20,3 proc. osób nie identyfikuje się z żadną miejscowością. Polacy interesują się tym, co dzieje się w ich gminach. 43,7 proc. osób wskazało, że raczej interesuje się sprawami gminy, a 48,2 proc., że zdecydowanie tak. To pokazuje, że aż 91,9 proc. respondentów funkcjonowanie gminy nie jest obojętne. Jednocześnie ankietowani wskazali 3 główne problemy, z którymi borykają się mieszkańcy. Wśród odpowiedzi najczęściej pojawiały się: brak pracy i bezrobocie, smog i zanieczyszczenie powietrza, drogi i komunikacja, kanalizacja, służba zdrowia, bieda, brak miejsc parkingowych, władza, burmistrz, pandemia. Co ciekawe, gdyby ankietowani mieli możliwość decydowania o rozdziale dodatkowych środków finansowych, to w pierwszej kolejności wybraliby drogi i chodniki (55,6 proc. ankietowanych), parkingi i miejsca postojowe (31,6 proc.) oraz ścieżki rowerowe (36,7 proc.). Polakom zależy też na oświetleniu ulicznym (23,4 proc.), bazie edukacyjnej (27,8 proc.), infrastrukturze sportowej (21,9 proc.) czy bazie rekreacyjnej (32,2 proc.).

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE". Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe