Depresja nie fanaberia

  • 20.02.2021, 09:32
  • wd
Depresja nie fanaberia
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Został ustanowiony przez ministra zdrowia w 2001. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

Depresja nie jest słabością, lenistwem, fanaberią czy przejściowym smutkiem, ale niebezpieczną chorobą, którą trzeba leczyć. Najlepiej za pomocą leków i psychoterapii.

Na depresję może wskazywać: obniżony nastrój, anhedonia (niezdolność do odczuwania przyjemności), niska samoocena, brak poczucia sensu, trudności w koncentracji, kłopoty z podejmowaniem decyzji, uczucie przemęczenia, szybkie zniechęcanie się do czegoś, mniejsza aktywność, poczucie winy, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, bóle i zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, myśli o śmierci i samobójstwie. Chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.

Objawy mogą mieć różne nasilenie – od przewlekłej melancholii po ostre epizody depresyjne. Niepokoić czy zwrócić czyjąś uwagę powinny zmiany nastroju o charakterze depresyjnym trwające dłużej niż dwa tygodnie. Wtedy nie ma na co czekać, trzeba porozmawiać o tym z lekarzem, psychologiem czy psychiatrą.

Najgorsze, co może zrobić osoba mająca depresję, to wstydzić się tek choroby i ukrywać ją przed światem. Depresja nie jest powodem wstydu. To choroba społeczna, znana od setek lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest czwartą najczęściej występującą chorobą na świecie. Według prognoz w 2020 roku miała zajmować już niechlubne drugie miejsce. Prawdopodobnie epidemia koronawirusa tym bardziej przyczyniała się do popadania w stany depresyjne ludzi w różnym wieku i rzeczywiście na świecie najwięcej osób zmaga się teraz z depresją. Trzeba z nią walczyć!+

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe