Nielegalni migranci z Armenii i Turcji zatrzymani wraz z organizatorami przerzutu

  • 15.10.2020, 09:00
  • Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG
Nielegalni migranci z Armenii i Turcji zatrzymani wraz z organizatorami… Fot. NOSG
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali troje nielegalnych migrantów oraz osoby, które miały odwieźć je od granicy państwa. Organizatorzy nielegalnej migracji zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

6 października br. podczas działań związanych z ochroną granicy państwowej,  funkcjonariusze NOSG z Placówki SG w Horodle, po informacji otrzymanej od służb granicznych Ukrainy, zatrzymali w rejonie granicy państwa, w powiecie hrubieszowskim, dwoje nielegalnych migrantów z Armenii (kobietę i mężczyznę) oraz obywatela Turcji.

Zatrzymane osoby nielegalnie przekroczyły granicę państwową z Ukrainy do Polski, przepływając wpław rzekę graniczną Bug. Po przebadaniu ich przez lekarza oraz pobraniu próbek na obecność SARS-CoV-2, nielegalni migranci zostali przewiezieni do pomieszczeń służbowych SG.

W trakcie dalszych działań, następnego dnia w Hrubieszowie, zatrzymano dwie kolejne osoby – obywateli Syrii. Mężczyźni na stałe mieszkający w Niemczech, oczekiwali tu na nielegalnych migrantów. Jak ustalili funkcjonariusze, to organizatorzy przerzutu, których zadaniem było odebranie nielegalnych migrantów i przetransportowanie ich w głąb Europy.

Zatrzymani migranci przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy RP, zeznali że powodem była chęć przedostania się do Europy Zachodniej. Przedstawiono im zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i przekazano stronie Ukraińskiej w ramach umowy o readmisji.

Natomiast pozostałym dwóm obcokrajowcom postawiono zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej.  Wobec zatrzymanych Sąd Rejonowy w Hrubieszowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe