Zamość: Spotkaj się z Żywą Książką

  • 26.09.2020, 05:41
  • AP
Zamość: Spotkaj się z Żywą Książką
26 września (godz. 10-16) w synagodze przy ul. Pereca Stowarzyszenie "Lokalnie i Globalnie" rusza z projektem Żywa Biblioteka Zamość.

Wydarzenie ma formę klasycznej biblioteki, posiadającej własny regulamin, w którym wypisane są prawa Książek i Czytelników. Czytelnik wybiera tytuł z katalogu, czyli zbioru prologów – napisanych przez Książki wprowadzeń do ich historii. Brak tu zdjęć czy nazwisk – tylko tytuły i historie ludzkim losem pisane. Następnie bibliotekarz wypisuje kartę czytelniczą, przyprowadza Książkę z tzw. półki, czyli pokoju, w którym księgozbiór odpoczywa pomiędzy czytaniami i... zaczynają się dziać rzeczy niezwykłe. Tak też będzie w  Zamościu – zapewnia Anka K. Misztal ze Stowarzyszenia "Lokalnie i Globalnie", koordynator projektu.

Żywe Książki to… ludzie. Osoby, które doświadczyły lub doświadczają stygmatyzacji i ostracyzmu. Powodów może być wiele – pochodzenie (Łemkowie), wyznanie (buddysta), praca (policjant), styl życia (osoba wytatuowana, weganin), poglądy (feministka) czy stan zdrowia (niesłyszący, osoba na wózku inwalidzkim).

– Spotkanie Czytelnik – Książka to bardzo osobista rozmowa w cztery oczy, trwająca 30 minut. Książka opowiada o sobie, odpowiada na pytania. Często rozmawia z kimś o podobnym problemie. Wszystko dzieje się pod opieką zespołu organizatorów, w przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni – mówi koordynator spotkania.

Podczas zamojskiej edycji wydarzenia dostępne będą zróżnicowane tytuły, takie jak: „Dyskalkulia”, „Gruzinka”, „Osoba niewidoma”, „Amazonka”, „DDA”, „Osoba w związkach przemocowych” czy „Osoba z depresją”. Również tytuł „Organizator Żywej Biblioteki”.

– Priorytetem biblioteki jest edukacja i odczarowywanie stereotypów. Dlatego serdecznie zapraszamy! – zachęca Anka K. Misztal.

Żywa Biblioteka jest metodą edukacyjną przeciwdziałającą uprzedzeniom i stereotypom. Projekt powstał w roku 2000 w Danii na… międzynarodowym festiwalu rockowym w Roskilde. Obecnie realizowany jest na 6 kontynentach i w 85 krajach świata. Od 2004 roku działa pod egidą Rady Europy jako oficjalna metoda walki o prawa człowieka. W Polsce funkcjonuje około 40 Żywych Bibliotek (zazwyczaj cyklicznie).

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe