Gm. Telatyn: Moc atrakcji dla seniorów. Byli w Częstochowie i Ogrodzieńcu (ZDJĘCIA)

  • 31.08.2020, 07:11
  • Materiał nadesłany
Gm. Telatyn: Moc atrakcji dla seniorów. Byli w Częstochowie i Ogrodzieńcu… Fot. Organizatorzy
W dniach 25-26 sierpnia seniorzy z gminy Telatyn byli na wycieczce w Częstochowie i Ogrodzieńcu.

Pierwszego dnia centralnym punktem wycieczki było zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze z Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej - jednego z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce. Uczestnicy wycieczki zwiedzili też: Salę Rycerską, gdzie znajduje się kopia cudownego obrazu , Muzeum 600 – lecia oraz Skarbiec, w którym znajdują się wota – czyli dary składane w ciągu lat. Seniorzy byli również w Bazylice Jasnogórskiej, Kaplicy Serca Pana Jezusa oraz Bastion św. Rocha. Na koniec każdy odwiedził Kaplicę Cudownego Obrazu.

Oprócz klasztoru seniorzy spacerowali Aleją Najświętszej Maryi Panny - reprezentacyjną ulicą Częstochowy, która wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Widzieli Ratusz - symbol miasta, będący pamiątką powstania dzisiejszego miasta. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, stojący naprzeciwko Kościół św. Jakuba, będącego dawną cerkwią prawosławną wzniesioną w XIX wieku na planie krzyża greckiego a obecnie jedną z najładniejszych świątyń Częstochowy stojącą przy Placu Biegańskiego.

Niezapomniane wrażenie pozostanie również po spacerze po Parku ks. Stanisława Staszica, który został utworzony w 1826 roku na wschodnim stoku Jasnej Góry. Znajduje się w nim secesyjny Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego, unikalna, jedyna w Polsce zagroda włościańska, drewniana, stylowa altana oraz Obserwatorium Astronomiczne.

Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów, m.in. sosna czarna, jałowiec chiński, jesion pensylwański i daglezja zielona. W drodze do Ogrodzieńca seniorzy wstąpili do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, które położone jest na przedmieściu Żarek i gdzie znajduje się cudowne źródełko.

Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu jednego z najpopularniejszych zamków w Polsce wybudowanego za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.). To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Projekt ,,Aktywizacja seniorów na terenie gminy Telatyn" jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe