Bełżec: Gospodynie poznały sekrety mistrza

  • 13.08.2020, 07:06
  • wd
Bełżec: Gospodynie poznały sekrety mistrza Monika Grzesik i Marta Wawryszczuk z Jarosławem Uścińskim.
Rybacka Lokalna Grupa Działania "Roztocze" zorganizowała dla mieszkańców i restauratorów z powiatu warsztaty kulinarne pn. „Kompozycje potraw restauracyjnych z lokalnego karpia”. Poprowadził je prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni Jarosław Uściński.

Warsztaty kulinarne z przyrządzania dań z karpiem zorganizowano 31 lipca w Karczmie Rybnej Karpiówka w Bełżcu. Są one częścią projektu „Lubelsko-Podkarpacki Szlak Karpia”, który realizuje  RLGD "Roztocze". Zaproszenie na warsztaty, które prowadził Jarosław Uściński (uznany kucharz, właściciel i szef kuchni restauracji Moonsfera w Warszawie, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni) dostali mieszkańcy, restauratorzy, członkinie kół gospodyń. Chętnych było wielu, ale liczba miejsc ograniczona.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz w nowej Kronice Tygodnia.

wd

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe