Liga dla wybranych? - felieton sportowy Tomka Tomczewskiego

  • 09.06.2020, 11:06
  • Tomasz Tomczewski
Liga dla wybranych? - felieton sportowy Tomka Tomczewskiego
Lubelski ZPN to ostatnio najbardziej rozpoznawalna piłkarska organizacja sportowa w Polsce. Nie wiadomo jednak, czy jest to powód do składania gratulacji.

Po kontrowersjach związanych z awansem Motoru Lublin zaczyna się ferment w czwartej lidze. Władze podjęły decyzję, że rywalizacja odbędzie się w dwóch grupach po 12 zespołów. Problem polega na tym, że po awansowaniu wicemistrzów okręgówek zostało do obsadzenia jedno miejsce. I tutaj dzieją się już rzeczy dziwne.

W Uchwale LZPN z 2 czerwca znajdujemy zapis, że stawkę uzupełni zespół z trzeciego miejsca lubelskiej okręgówki. Dlaczego akurat tak? Tego w dokumencie już nie znajdziemy, ale wątpliwości rozstrzygają wypowiedzi działaczy. Otóż przyjęto "kryterium geograficzne", czyli awansuje ekipa z okręgu lubelskiego, ponieważ jest tam... najwięcej powiatów.

No cóż, ta decyzja otwiera chyba nowy rozdział w historii piłki nożnej, czyli awans przez... położenie. Mało tego, gdyby tak trzecia drużyna z okręgówki lubelskiej (POM Iskra Piotrowice) nie spełniła wymogów licencyjnych, to awansuje czwarta w kolejności Stal Poniatowa. Nie brakuje takich, którzy uważają, że uchwała w takim kształcie została przyjęta właśnie pod kątem tego zespołu.

Tymczasem nasza Omega Stary Zamość, Grom Kąkolewnica (Biała Podlaska) i Agros Suchawa (Chełm) zostały potraktowane po macoszemu. Z tego grona najlepszym współczynnikiem punktowym (stosunek zdobytych punktów do rozegranych meczów) dysponuje Omega, więc na zdrowy rozum to ona powinna zagrać w czwartej lidze. Niestety, Stary Zamość nie leży w okręgu lubelskim i choć ma bardzo operatywnego prezesa, to raczej nie zdąży załatwić tej sprawy w ciągu najbliższych dni.    

Tomasz Tomczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bono
Bono 15.06.2020, 11:06
Zgadza się, powinna awansować Omega, byłoby to najbardziej sprawiedliwe. Po co organizować np. mistrzostwa świata, niech mistrzem świata będzie kraj, który ma najwięcej ludności.
Obserwator
Obserwator 11.06.2020, 12:04
Omega, która na koniec rundy jesiennej była na 4 miejscu rości sobie prawa do awansu, a co ma zrobić Tur Milejów, który na zakończenie rundy jesiennej był liderem 3 grupy lubelskiej klasy A a awansu do ligi okręgowej nie uzyskał?
Mietek
Mietek 09.06.2020, 14:22
Awans do IV L powinien być awansem wygranym i zweryfikowanym na murawie nie przy stoliku. W 2013 r Omega otrzymała szansę gry w III L z 3 miejsca tym razem wg. tabeli zajmuję 4 pozycję. Kto ma znajomości ten gra wyżej.

Pozostałe