Zamość: Z więzienia na emeryturę. Nimfa już swoje odsłużyła

  • 08.06.2020, 07:03
  • ak
Zamość: Z więzienia na emeryturę. Nimfa już swoje odsłużyła Fot. ZK Zamość
10-letnia emerytka? To możliwe, jeżeli jest się psem. Tak jak Nimfa, suka owczarka belgijskiego, która właśnie zakończyła swoją służbę w Zakładzie Karnym w Zamościu.

Nimfa "wstąpiła w szeregi" służby więziennej gdy była zaledwie kilkumiesięcznym szczeniakiem. Została wytypowana do tej pracy, bo miała wspaniały węch, nie była strachliwa, szybko uczyła się nowych komend i była zawsze skora do zabawy.

– Należy pamiętać, że to właśnie zabawa jest podstawą pracy psów w służbach państwowych. Szukanie nielegalnych substancji traktują właśnie jako zabawę! – podkreśla por. Jarosław Małecki z ZK w Zamościu.

Suczka razem ze swoim przewodnikiem przeszła kilkumiesięczne szkolenie. Tam nauczyła się wszystkiego, co później jej się przydało w służbie, np. rozpoznawania zapachów narkotyków i substancji zabronionych, kojarzenia zapachów czy kontrolowania paczek, które trafiają do więzień.

Opiekunem Nimfy jest mł. chor Łukasz Gontarz. Jego służbowa partnerka była najczęściej wykorzystywana w więzieniu  w Zamościu, ale zdarzało się, że dostawała do wykonania zadania w innych jednostkach penitencjarnych w województwie. 

– Przejście na zaopatrzenie emerytalne przewodnika psa, naszego kolegi mł. chor. Łukasza Gontarza oznacza automatyczne odejście ze służby również Nimfy. Wynika to z przepisów, fakt ten stanowi jednocześnie wyraz szczególnej więzi łączącej psa ze swoim panem. Łukasz przez wiele lat szkolił i trenował psa, poświęcając mu bardzo dużo czasu, nie tylko służbowego. Można pokusić się o stwierdzenie, że Nimfa była jego oczkiem w głowie i w pewnym sensie także członkiem rodziny … i takim z pewnością pozostanie w obecnym pozasłużbowym życiu – informuje por. Małecki.

Dodaje, że w najbliższych dniach miejsce Nimfy zajmie nowy pies specjalny, także owczarek belgijski wraz z przewodnikiem, którzy powrócą do jednostki penitencjarnej z wielomiesięcznego szkolenia. 

ak

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe