Ostatnie trzynastki

  • 29.04.2020, 15:15
  • lew
Ostatnie trzynastki
W czwartek (30 kwietnia) ZUS przekaże ostatnią transzę trzynastek. Otrzymają je osoby pobierające świadczenia emerytalne. W sumie świadczenia z biłgorajskiego oddziału ZUS otrzyma prawie 128 tys. emerytów i rencistów. Ich łączna kwota to ponad 153 mln zł.

Trzynastkę otrzymują osoby, które na 31 marca br. pobierały z ZUS-u świadczenie emerytalno-rentowe. – Dotyczy to emerytur, rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik regionalny ZUS w województwie lubelskim.

Świadczenie wynosi 1200 zł brutto (to ok. 981 zł "na rękę"). Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka – ZUS dzieli ją w równych częściach na każdego uprawnionego (np. jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto). Warto dodać, że trzynastka nie podlega egzekucji komorniczej i innym potrąceniom, nawet jeśli pieniądze trafią na rachunek w banku. Świadczenie ma opis, po którym komornik łatwo rozpozna je w przelewach.

Przypomnijmy, że ZUS wypłaca trzynastki z urzędu, nie trzeba więc składać w tej sprawie żadnych wniosków. Środki trafiają do uprawnionych razem z emeryturą lub rentą za miesiąc kwiecień. Do każdego emeryta i rencisty ZUS wyśle jeszcze list z informacją o przyznaniu trzynastki. W tej samej kopercie będzie decyzja o nowej wysokości emerytury lub renty po marcowej waloryzacji. Wysyłka listów jest w toku.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe