Sołtys – brzmi dumnie

  • 20.03.2020, 08:00
  • Wioletta Dudek
Sołtys – brzmi dumnie
Sołtys to funkcja społeczna, wymagająca wyrzeczeń, poświęceń i wytrwałości. Nie można być dobrym sołtysem, gdy nie jest się dobrym dla "swoich" ludzi. Ale trzeba być też stanowczym. I czasami mieć grubą skórę.

Leszek Woszczuk ma 38 lat. Od dziecka mieszka w Lubyczy Królewskiej. Zna każdego sąsiada. Dopiero niedawno z tej miejscowości wyodrębniono sołectwa. W Lubyczy Król. Północ to właśnie on został sołtysem (w lutym 2019). Jak mówi, ludzie go wybrali, bo wiedzą, że jest aktywny i lubi się udzielać. Takiemu łatwiej przychodzi załatwienie różnych spraw. 

 – Nasze sołectwo jest małe, bo to zaledwie czterdzieści kilka rodzin. W większości mieszkają u nas starsi ludzie. Robię, co mogę i co jest w moich obowiązkach, żebyśmy wszyscy byli zadowoleni – mówi sołtys Woszczuk.

Dodaje, że jako sołtys przede wszystkim reprezentuje mieszkańców swojego sołectwa w urzędach. Podpowiada im, gdzie się udać w danej sprawie czy jak coś zorganizować. W pierwszym roku kadencji składał np. w imieniu mieszkańców podanie o remont drogi do osiedla która jest wyłożona kocimi łbami. Niestety się nie udało.

Leszek Woszczuk nie lubi nudy, a bycie sołtysem to tylko jedno z jego dodatkowych zajęć. Jest także prezesem stowarzyszenia Morsy Spod Młyna. Ze Stowarzyszeniem Robim Co Możem z Ulhówka jeździ na Ukrainę i pomaga sprzątać zapomniane cmentarze. 

O innych tomaszowskich sołtysach piszemy w najnowszym wydaniu papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Wioletta Dudek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe