Burmistrz Tyszowiec: To będzie milion oszczędności

  • 18.02.2020, 06:06
  • wd
Burmistrz Tyszowiec: To będzie milion oszczędności Andrzej Podgórski: Na dwóch szkołach zaoszczędzimy ok. 1 mln zł. Lepiej je mieć niż nie mieć, bo brakuje nam teraz 1 mln 300 tys. zł do spięcia budżetu w przyszłym roku.
Podstawówki w Kazimierówce i Perespie miały być zlikwidowane. Ostatecznie radni zdecydowali się na mniej radykalny krok. Obie szkoły zostaną przekształcone w filie i pozostaną w strukturze organizacyjnej klas 1-3 z przedszkolem. Klasy 4-8 zostaną przeniesione do SP w Przewalu.

Podczas sesji, która odbyła się 10 lutego, radni większością głosów (9 za, 4 przeciwko ) podjęli uchwałę ws. zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kazimierówce i Szkoły Podstawowej w Perespie. 

W obu szkołach zostaną zlikwidowane klasy od 4 do 8. Starsze dzieci będą uczęszczały do najbliższej ich miejsca zamieszkania szkoły, czyli do szkoły w Przewalu, albo innej, którą wybiorą ich rodzice. Co ważne, dzięki przekształceniu SP w Kazimierówce w szkole w Przewalu zaczną funkcjonować wszystkie klasy 4-8, a nauka będzie się tam odbywała w systemie jednozmianowym. Z kolei w filiach w Kazimierówce i Perespie będą już tylko lekcje nauczania początkowego (1-3) i zajęcia w oddziałach przedszkolnych. 

 – Nie będzie już sytuacji, gdzie jednego dnia dla dwóch uczniów przyjeżdża pięciu nauczycieli – mówi burmistrz Andrzej Podgórski. 

O tym, żeby jednak tych dwu szkół nie likwidować, ale przekształcić je w filie zdecydował burmistrz po rozmowach z rodzicami dzieci, które do nich uczęszczają. 

– Spotkałem się z rodzicami trzykrotnie. Nie ukrywam, że pierwotny plan zakładał likwidację szkół w Kazimierówce i Perespie, ale rodzice prosili, żeby zostawić tu najmłodsze dzieci. Przystaliśmy na to i zobaczymy jak się sprawdzi taka organizacja – tłumaczy burmistrz.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

W ZWIĄZKU Z WYCZERPANIEM SIĘ MERYTORYCZNYM DYSKUSJI REDAKCJA BLOKUJE MOŻLIWOŚĆ DODAWANIA KOMENTARZY POD TYM ARTYKUŁEM

wd

Podziel się:Pozostałe