Działo się na granicy. Podsumowanie roku w NOSG

  • 15.02.2020, 14:48
  • Żródło: Nadbużański Oddział Straży Granicznej
Działo się na granicy. Podsumowanie roku w NOSG Fot. NOSG
Przez cały zeszły rok, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej kładziono szczególny nacisk na skuteczną ochronę granicy państwowej oraz sprawną odprawę podróżnych w przejściach granicznych.

Ruch graniczny

W 2019 roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG odprawili w przejściach granicznych ponad 4 mln środków transportu i ponad 13 mln osób. 

Zatrzymani nielegalni migranci oraz kontrole legalności pobytu i zatrudnienia

W ubiegłym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na tzw. „zielonej granicy” 37 nielegalnych migrantów, którzy wbrew przepisom próbowali dostać się na terytorium Polski.

CZYTAJ TAKŻE: MIGRANCI Z BANGLADESZU ZATRZYMANI POD DOŁHOBYCZOWEM

Funkcjonariusze przeprowadzili również ponad 8 300 kontroli legalności pobytu na terytorium RP cudzoziemców, w ramach których zatrzymano ponad 1 300 osób, które przebywały w Polsce nielegalnie.

W NOSG, dokonano prawie 500 kontroli legalności zatrudnienia, które objęły ponad 11 tys. cudzoziemców. W wyniku tych działań ponad 300 cudzoziemców zostało zobowiązanych do opuszczenia terytorium Polski, wobec 432 nielegalnych pracowników z zagranicy skierowano wnioski do Sądu o ukaranie. Kontrole legalności spowodowały również skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie wobec 160 pracodawców, którzy nielegalnie zatrudniali obcokrajowców.

CZYTAJ TAKŻE: PRZERZUCILI PRZEZ RZEKĘ 100 KG BURSZTYNU

Zatrzymany przemyt towarów

Nadbużański Oddział SG w minionym roku, zatrzymał narkotyki o wartości prawie 30 mln zł (głównie haszysz i MDMA) oraz nie dopuścił do przemytu papierosów o wartości ponad 17 mln zł. Odzyskano także prawie 300 pojazdów pochodzących z przestępstw o wartości prawie 15 mln zł.

Fałszerstwa dokumentów

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w swej codziennej służbie, podczas prowadzonych kontroli granicznych, ujawnili w minionym roku 777 fałszerstw różnych dokumentów przedstawianych do kontroli. Najczęściej fałszowane są: „Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy…..”, paszporty, wizy, dowody rejestracyjne pojazdów, polisy ubezpieczeniowe, zezwolenia na pobyt oraz prawa jazdy.

CZYTAJ TAKŻE: UKRAINIEC I FAŁSZYWE DOKUMENTY

Wyegzekwowane kary finansowe oraz nałożone mandaty karne

W ubiegłym roku, podczas prowadzonych kontroli zarówno w przejściach granicznych jak i w terenie, funkcjonariusze NOSG, wyegzekwowali od 2400 osób zasądzone im kary finansowe na kwotę  4 mln 800 tys. zł. Natomiast z tytułu nałożonych mandatów karnych była to kwota ponad 4,5 mln zł oraz kar w transporcie drogowym na ponad 1 mln  zł. Jest to w sumie kwota ponad 10 mln zł.

Wśród osób, które uiściły zasądzone im kary, swoistym rekordzistą okazał się być kontrolowany na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku obywatel Ukrainy. Cudzoziemiec ten był poszukiwany, w związku z realizacją wobec niego kar grzywny. Jak ustalili funkcjonariusze, zmieniał on swoją tożsamość aby uniknąć innych, wcześniej już zasadzonych wobec niego kar. Mężczyzna po opłaceniu kar grzywny w łącznej kwocie 26 500 zł, został zwolniony.

Ujawnianie osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości wynika z realizacji czynności zleconych przez uprawnione organy ścigania i jest jednym z zadań Straży Granicznej. Zadanie to Nadbużański Oddział SG realizuje głównie na przejściach granicznych, zarówno drogowych jak i lotniczym, ale również poza nimi, w trakcie prowadzonych kontroli na terenie służbowej odpowiedzialności.

Źródło: Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe