Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 06:38
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Książka za opowieść: To był cudowny czas

1946 roku moja babcia miała 10 lat. Wtedy właśnie odbyły się pierwsze powojenne święta, które babcia wspomina z uśmiechem.
Książka za opowieść: To był cudowny czas

Autor: Fot. pixabay.com

Cudowny czas bez poczucia zagrożenia i gotowości do ucieczki przed niemieckim najeźdźcą, w obawie o życie swoje i swoich najbliższych, jak to było w poprzednich latach.

Jedną z tradycji świątecznych na Zamojszczyźnie, która nie przetrwała do dzisiejszych czasów, było wyścielenie podłogi słomą w pokoju, w którym stała choinka i w którym rodzina zasiadała do wigilijnej kolacji. Słomę przynoszono do domu w dniu Wigilii Bożego Narodzenia i zostawiano aż do Nowego Roku. Zwyczaj ten bardzo cieszył dzieci, dla których było to inspiracją do wielu radosnych zabaw.

Te święta były naprawdę spokojne i radosne. Przygotowania do świąt odbywały się głównie w domu. Jedyne co trzeba było kupić na święta to cukier i drożdże. Cała reszta rzeczy potrzebnych do przygotowania świąt była wypracowana wcześniej własnymi rękami przez uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. W domu nie było elektryczności, telewizora ani nawet radia. Wnętrze domu oświetlały lampy naftowe oraz kilka woskowych świec, które dekorowały choinkę. Łagodne światło płomieni świec wprowadzało ciepły świąteczny nastrój. Choinkę dekorowały aniołki i łańcuchy wykonane z bibuły, słomy i kolorowego papieru oraz kilka szklanych bombek. Zamiast cukierków na gałązkach wisiały orzechy zawinięte w kolorowe papierki. Były również małe czerwone jabłka zawieszone za pomocą nitek przywiązanych do korzonków.

Dom pachniał świerkiem, słomą, pieczonym chlebem oraz wigilijnymi potrawami. Wnętrze wypełniały dźwięki rozmów dorosłych i śmiechu bawiących się dzieci. Po harcach w słomie dzieci wraz z rodzicami i dziadkami śpiewały kolędy, jedna po drugiej. Często odśpiewywano całe kantyczki. Wigilijny wieczór kończył się udziałem w pasterce. Do kościoła babcia wraz ze swoimi trzema siostrami i rodzicami udawała się pieszo. Do pokonania był dystans około trzech kilometrów w grudniową mroźną i ciemną noc. Drogą, na której zalegał śnieg sięgający ponad kolana. Jednak msza o północy była dla dzieci tak wyjątkowym wydarzeniem, że z radością pokonywały drogę. Po czym wracano do pachnącego i ciepłego domu, z miękką od słomy podłogą.


 Dla Czytelników mamy kilkadziesiąt zestawów książek. W każdym na pewno znajdzie się książka Krzysztofa Czubary pt. "Kennedy z Zamościa" wydana w 2007 r. i książka niespodzianka.

Takie świąteczne zestawy rozdamy czytelnikom "Kroniki Tygodnia". Ale nie za darmo! Będzie je można dostać jedynie za... opowieści. Chodzi nam o spisane, krótkie historie związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia na Zamojszczyźnie, wigilijnymi i karnawałowymi tradycjami czy przeróżnymi obchodami noworocznymi. Czekamy na Wasze rodzinne historie.

Opowieści należy przynieść lub przesłać do redakcji KT pocztą tradycyjną na adres: ul. Żeromskiego 3, 22-400 Zamość, mejlem: [email protected] lub wysyłając wiadomość poprzez facebookową stronę "Kroniki Tygodnia". Opublikujemy je w gazecie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SkierbiTreść komentarza: Rychło w czas- Kronika Tygodnia, chyba powinnniście zmienić nazwę na kwartalnik :-)Data dodania komentarza: 07.05.2024, 15:09Źródło komentarza: Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy SkierbieszówAutor komentarza: XmanTreść komentarza: Nie chodzi mi o to że Józef K został starostą. W głowie mi się nie mieści że głosował na niego Pozi, że znowu Michał w tym uczestniczy, młody od szyb w Białowodach. Wstyd mi. Oni są tacy sami jak Un. Jeta w jotę.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:23Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: stary borusTreść komentarza: A niby wzorują się na Niemcach. A tam myśliwi mają poważanie i o wiele większe możliwości polowań . A u nas człowiek porządny i kompetentny w łowiectwie opluwany jest bezczelnie przez zidiociałych ,,ekologów". Nic dziwnego skoro przyrodą a zatem i łowiectwem zarządza sfanatyzowany ignorant. Czy to przypadek , że tak się dzieje?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 12:50Źródło komentarza: Szykują się zmiany w prawie łowieckim. Myśliwym nie są na rękęAutor komentarza: 123Treść komentarza: Gostek po podstawówce na początku w wojsku 6000 brutto a psycholog w wojsku, który na przykład opiniuje takiego gostka 5600 brutto. To jest właśnie Polska. Mięso armatnie jest w cenie:)Data dodania komentarza: 07.05.2024, 11:54Źródło komentarza: Boom na wojsko. Coraz więcej Polaków chce założyć mundurAutor komentarza: PandoraTreść komentarza: Brawo!!!Data dodania komentarza: 07.05.2024, 11:42Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Tragedia zaiste skażą ją za to jak nic.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 10:06Źródło komentarza: Rozpoczął się proces ustępującej wójt gminy Werbkowice
Reklama
Reklama